Wiadomości
Uprzejmie informujemy, że w okresie świątecznym, tj. od 6 do 11 kwietnia 2023 r. CINiBA będzie czynna następująco:
06 kwietnia (Wielki Czwartek): 8:00 – 16:00;
07 kwietnia (Wielki Piątek): 8:00 – 13:00;
08-10 kwietnia (Wielkanoc): nieczynne*;
11 kwietnia (wtorek): 8:00 – 16:00.
Dostęp do elektronicznych zbiorów biblioteki www.ciniba.edu.pl
-----------------------------------------------------------------------
The functioning of CINiBA during Easter holidays (6th-11th April 2023):
06th April (Thursday): from 8:00 until 16:00;
07th April (Friday): from 8:00 until 13:00;
08th - 10th April: closed*;
11th April (Tuesday): from 8:00 until 16:00.
We invite you to use our electronic collections www.ciniba.edu.pl
Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy,
zapraszamy do współtworzenia z nami przestrzeni Akwarium!
Jak wiecie, chcieliśmy przygotować dla Was miejsce, w którym można zarówno uczyć się, pracować, jak spędzać wspólnie czas i dyskutować. Widzimy, że Akwarium jest przez Was chętnie odwiedzane, a wygodne sofy i pufy sako służą do odpoczynku i złapania oddechu.
Aby umilić sobie przerwę w Akwarium (nie samą nauką człowiek przecież żyje!), warto czasem w coś zagrać... Ogłaszamy zatem zbiórkę gier planszowych, które będą na bieżąco umieszczone w Akwarium! To Wy najlepiej wiecie, które propozycje spośród bogatej oferty gier będą służyć Wam najlepiej i co sprawi Wam największą radość.
Wszystkich chętnych do włączenia się w zbiórkę gier planszowych prosimy o przekazanie ich do Informatorium (poziom 0, 1 lub 2).
Możemy liczyć na Wasze zaangażowanie?
Celem konferencji jest międzynarodowa debata badaczy na temat transformacji energetycznej i sprawiedliwości energetycznej. Debata dotyczyć będzie prawnego i ekonomicznego charakteru sektora energetycznego na świecie, w Europie i w Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Partnerami konferencji są: Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Energy Justice & The Social Contract Chair (CNRS, University of Pau and Pays de l'Adour, New Aquitaine Region), Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Centrum Badawcze Publicznego Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego, Akademia Leona Koźmińskiego. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez Portal Biznes Alert, Portal Wysokie Napięcie oraz Portal Cire.pl.
Zgłoszenia udziału w konferencji należy przesyłać drogą elektroniczną (czynny dział do dnia 31 marca 2023 r.). Szczegóły znajdują się w pliku

Link do rejestracji.
Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na stronie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
_____________________
We invite you to the International Academic Conference "Energy justice & energy transition. Global, Europe, state" which will be held on 25th-26th May 2023 (25th - Pszczyna Castle, 1 Brama Wybrańców Street, Pszczyna, 26th - The Scientific Information Center and Academic Library, Bankowa 11a Street, Katowice).
The aim of the conference is to nurture the international debate of researchers on the energy transition and energy justice. The debate will address the legal and economic issues of the energy sector in the world, Europe and Poland. The Organizing Committee of the Conference are University of Economics in Katowice.
Partners: Pszczyna Castle, Energy Justice & The Social Contract Chair (CNRS, University of Pau and Pays de l'Adour, New Aquitaine Region), The Scientific Information Center and Academic Library (CINiBA), Research Center for Competition Law and Sectoral Regulations of the University of Silesia, Centre for Antitrust and Regulatory Studies (CARS) at the Faculty of Management of the University of Warsaw and Koźmiński University.Media partners: Portal Biznes Alert, Portal Wysokie Napięcie and Portal Cire.pl.
Applications for participation in the conference should be sent electronically (active participation until 31th March 2023). Details:

Registration link
More informations: University of Economics in Katowice

Zapraszamy serdecznie na wykład profesora Dariusza Pawelca “Barańczak w Ameryce” skierowany do uczniów klas maturalnych. Wykład odbędzie się 25 kwietnia 2023 (wtorek, godzina 10:00) w CINiB-ie (sala konferencyjna, wstęp wolny).
Zainteresowane szkoły prosimy o informację zwrotną na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń szkół.
Stanisław Barańczak, poeta, krytyk, historyk literatury oraz tłumacz. Obraz jego osoby kształtowały publikowane kolejno tomy wierszy, ogłaszane równolegle do prac badawczych, recenzji, esejów, książek o poezji, edycji antologii, wyborów przekładów, refleksji o warsztacie tłumacza. Zaangażowanie w ruch wsparcia represjonowanych robotników, udział w jawnych protestach przeciwko decyzjom władz, udział w niezależnym obiegu wydawniczym, sprawiły, że został objęty zakazem druku i pozbawiony pracy na uniwersytecie w Poznaniu. Po wielokrotnych odmowach wydania paszportu, po Sierpniu 1980 roku, po przywróceniu do pracy, mógł odebrać paszport i objąć, po czterech latach od zaproszenia, katedrę w Harvard University. Ogłoszenie stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku wpłynęło z kolei na decyzję o pozostaniu poety w Stanach Zjednoczonych. To tam spędził drugie pół życia i zapisał drugą część swojego dzieła poetyckiego.
Prof. dr hab. Dariusz Pawelec - autor książek o poezji lingwistycznej, poezji Stanisława Barańczaka, Witolda Wirpszy; twórca koncepcji „adresata możliwego” w liryce, autor prac z zakresu teorii gatunku; opracował antologie poezji pokolenia 68 oraz formacji „Na Dziko”; edytor dzieł Witolda Wirpszy. Dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Obecnie pracuje nad opracowaniem edycji „Wyboru poezji" Stanisława Barańczaka dla serii „Biblioteka Narodowa" w Ossolineum. W ramach związanych z tym prac, profesor Dariusz Pawelec odwiedził Uniwersytet Harvarda, gdzie uzyskał dostęp do wielu dokumentów związanych ze Stanisławem Barańczakiem i gdzie między innymi spotkał się z żoną Stanisława Barańczaka, Anną Barańczak.
Spotkanie organizowane jest przez lektorat języka słowackiego Uniwersytetu Śląskiego w ramach cyklu "Dwa języki jedno znaczenie/Dva jazyky jeden význam". Cykl jest poświęcony zagadnieniom genezy i interpretacji tekstu literackiego oraz jego przekładu.

uprzejmie informujemy, że w najbliższych tygodniach w CINiB-ie będą przebiegać prace remontowe (elewacja budynku).
Za wszelkie niedogodności związane z pracami serdecznie przepraszamy!

Katowicki Wędrowniczy Festiwal Podróżniczy "Tam a nazod" to cykl opowieści z zagranicznych wyjazdów harcerzy z Katowic, połączony z wystawą zdjęć. Wydarzenie odbędzie się w marcu tego roku, a w jego trakcie będą miały miejsce cztery spotkania:
- ,,Małe Narody Wielkiej Hiszpanii”, 02.03 godz. 18:00 w MDK w Piotrowicach
- ,,Liosálfar”, czyli opowieść o Islandii, 06.03 godz. 18:00 w MDK Tysiąclecie
- ,,Przygody na głębokich wodach mórz i oceanów", 10.03 godz. 18:00 na Stanicy wodnej 10 HDŻ w Katowicach Szopienicach
- ,,Misja Syjon”, czyli opowieść o Izraelu, 16.03 godz. 18:00 w CINIB-ie
Opowieści o Hiszpanii i Izraelu dotyczyć będą nieoczywistych, a zarazem mocno związanych ze Śląskiem, kwestii tożsamości narodowej i religijnej, doświadczenia współistnienia kultur i odrębności regionalnej. Z kolei opowieści z Islandii i z rejsu skupiają się na samym doświadczeniu podróży, często mającej charakter ekstremalnego wyczynu, której drogi wiodą wśród dzikiej i niejednokrotnie groźnej przyrody.
Wstęp na wszystkie spotkania jest darmowy.
Strona wydarzenia na FB
Konkursy to rywalizacja, emocje oraz szansa na pokazanie swoich umiejętności. To w nich mierzymy się z najlepszymi, żeby sprawdzić, w jakim miejscu obecnie się znajdujemy. Wie o tym marka Toastmasters International, która wspiera rozwój mówców i liderów poprzez regularnie odbywające się wydarzenia konkursowe.
Kluby na terenie całego Śląska zorganizują do końca lutego konkursy, a ich zwycięzcy zmierzą się już 18 marca 2023 roku na rejonowym (śląskim) konkursie mów wszelakich i ewaluacji. Kluby biorące udział w konkursie, to:
– Silesia Toastmasters
– Silesia Speech Masters
– Toastmasters IG Wodzisław Śląski
– Toastmasters Na Szczycie
– Toastmasters Częstochowa.
Podczas tego wydarzenia uczestnicy konkursu będą rywalizować w następujących kategoriach:
– mowy wszelakie
– ewaluacje (informacje zwrotne)
w języku polskim i angielskim, co daje nam łącznie 4 konkursy!
W tym roku zaszczyt zorganizowania etapu rejonowego przypadł klubowi Silesia Toastmasters z Katowic, a współorganizatorami są Fundacja „Tworzymy Możliwości” oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – CINiBA. Konkurs będzie odbywać się pod hasłem przewodnim: „Powstań i spraw, by Cię zapamiętano”. Trzymamy kciuki za mówców, żeby ich występy zostały z nami na długo, zgodnie z motywem przewodnim tegorocznego konkursu. Mamy wielką nadzieję, że odwiedzicie nas licznie, żeby dopingować swoich reprezentantów w ich zmaganiach, a mowy zainspirują Was do działania!
Zapraszamy!
Strona internetowa wydarzenia
Strona wydarzenia na Facebooku
W ramach platformy IBUK Libra wydawnictwo PWN uruchomiło specjalny Pakiet Wykładowcy.
W ramach Pakietu Wykładowcy nauczyciele akademiccy mają zapewniony:
- bezpłatny 30-dniowy dostęp online do całego księgozbioru PWN i PZWL w czytelni on-line IBUK Libra;
- po tym okresie 30-dniowy dostęp do nowości PWN i PZWL, które pojawiły się w IBUKU Librze w poprzednim miesiącu;
- stały rabat 25% na książki papierowe i 30% na e-booki PWN i PZWL oraz informacje o dodatkowych promocjach w newsletterze;
- dostęp do dodatkowych materiałów w newsletterze – webinaria, e-booki, prezentacje.
Aby skorzystać z Pakietu Wykładowcy należy mieć konto w e-czytelni IBUK Libra.
Informator pomocny w rejestracji
Zapraszamy do korzystania!
21 marca cieszymy się nie tylko z nadejścia wiosny (i czasem wagarujemy), ale też obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Tym razem, zamiast iść na wagary, pójdziemy tropem… tropów poetyckich.
Zapraszamy Państwa serdecznie na maraton poetycki POEtykON organizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz platformę edukacyjną Polska Półka Filmowa.
O tym, dlaczego poezja bywa „skokiem barbarzyńcy”, czy można pisać wiersze o pięknie hałd i jak dużo treści można zmieścić w minimum formy, podyskutujemy w czasie POEtykONu. Wejdźmy w niezwykły świat poetycki i poznajmy zarówno poezję dawną, jak i współczesną. Naszymi przewodnikami w tej podróży będą znakomici wykładowcy, nauczyciele akademiccy i literaturoznawcy, a wśród nich:
- Ewa Jaskółowa – badaczka poezji XX w. i dydaktyki literatury polskiej, wieloletnia kierowniczka Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej, wybitna znawczyni poezji XX wieku i metodyki jej nauczania w szkołach,
- Tadeusz Sławek – jeden z najwybitniejszych reprezentantów współczesnej myśli humanistycznej w Polsce, autorytet w zakresie teorii i historii literatury, Rektor Uniwersytetu Śląskiego dwóch kadencji, eseista, melorecytator,
- Joanna Dembińska-Pawelec – znakomita badaczka polskiej poezji współczesnej, propagatorka i popularyzatorka polskiej literatury w Rumunii,
- Romuald Cudak – wyśmienity znawca współczesnej poezji polskiej, badacz recepcji literatury polskiej w świecie i nauczania literatury polskiej obcokrajowców, organizator cyklu konferencji „Literatura polska w świecie”, wieloletni kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich, redaktor naczelny „Postscriptum Polonistycznego”,
- Joanna Kisiel – znana badaczka poezji polskiej XX wieku, przewodnicząca Komisji Historycznoliterackiej PAN, redaktorka naczelna półrocznika „Rana. Literatura – Doświadczenie – Tożsamość”,
- Marian Kisiel – wybitny badacz literatury polskiej XX wieku, poeta, krytyk literacki, redaktor naczelny miesięcznika „Śląsk”, prodziekan Wydziału Filologicznego dwóch kadencji, wieloletni kierownik Zakładu Literatury Współczesnej,
- Aleksander Nawarecki – znakomity historyk i teoretyk literatury, twórca podstaw mikrologii literackiej, wieloletni kierownik Zakładu Teorii Literatury.
Tego dnia wspólnie spróbujemy rozgryźć metafory, rozsupłać sensy i odnaleźć ulotne połączenia.
Wydarzenie odbędzie się w całości online – program maratonu oraz link do zapisów znajdują się na stronie: link do strony.
Serdecznie zapraszamy!plakat_poetykon_pdf