CINIBA - Akademicki Tydzień Książki (21-25 XI)

baner2.jpeg
001.jpeg
images/b2.jpg
images/d1.jpg
next arrow

Książki naukowe postrzegane są zwykle jako tajemnicze opowieści, zrozumiałe ledwie dla nielicznych, a atrakcyjne dla jeszcze węższego grona specjalistów. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka chcą pokazać, że to ogromne uproszczenie! Jesteśmy przekonani, że wśród książek o charakterze naukowym wiele może być frapującą i inspirującą lekturą także dla nie-specjalistów.

W dniach 21-25 XI w salach CINiB-y odbywać się będzie Akademicki Tydzień Książki - impreza promująca naukę i literaturę naukową. Kluczowym elementem będzie cykl otwartych dla szerokiej publiczności panelów dyskusyjnych, w których wezmą udział autorzy książek wydanych w ostatnich miesiącach przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Debaty zostały zaplanowane według klucza problemowego – w ten sposób, aby do dyskusji na dany temat zaprosić specjalistów z różnych dziedzin. Historyk będzie więc dyskutował z artystą, a znawca literatury – z prawnikiem. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się między innymi: perspektywy nowoczesnej edukacji, problematyka przemocy i nietolerancji czy zagadnienie oddziaływania sfery wizualnej na jednostkę. Program uzupełnią spotkania z autorami poczytnych i nagradzanych książek, wykład na temat pożytków i obowiązków wynikających z pisania książek, oraz cykl warsztatów o tematyce wydawniczej i bibliotekoznawczej dla uczniów szkół średnich.

Ściągnijmy książki naukowe z bibliotecznych półek, wyjmijmy je z magazynowych piwnic – zapraszamy do lektury i dyskusji!

Patronem medialnym wydarzenia jest dwutygodnik kulturalny ArtPapier.

Wykład mistrzowski pt. „Mea culpa. Co wynika z pisania” wygłosi prof. Tadeusz Sławek.

Serdecznie zapraszamy!

PROGRAM:

21/11/2022 (PONIEDZIAŁEK)

11.00-11.15

Briefing

11.15-11.30

Uroczyste otwarcie ATK

11.30-13.00

Czego chcemy od uczenia? Debata o współczesnej edukacji

Uczestnicy: Małgorzata Wójcik-Dudek, Krzysztof Maliszewski, Joanna Godawa, Elżbieta Górnikowska-Zwolak

Prowadzenie: Magdalena Piotrowska-Grot

13:30-15.00

Spotkanie indywidualne: Dawid Madziar, Dominika Rychel-Mantur

22/11/2022 (WTOREK)

10.00-11.00

Wykład mistrzowski: Mea culpa. Co wynika z pisania Tadeusz Sławek

(parter - Sala Konferencyjna)

Debata: Przemoc – nietolerancje – narracje

Uczestnicy: Joanna Kisiel, Małgorzata Myl, Grażyna Maroszczuk, Katarzyna Sujkowska-Sobisz

Prowadzenie: Lucyna Sadzikowska

(parter - Sala Konferencyjna)

13.30-15.00

Spotkanie indywidualne: Misterium modułu czerni obrazu filmowego – spotkanie autorskie z Jerzym Łukaszewiczem

Prowadzenie: Maciej Kędziora

(parter - Sala Dydaktyczna)

23/11/2022 (ŚRODA)

11.30-13.00

Debata: Jak do nas mówią obrazy?

Uczestnicy: Agata Kluczek, Lech Kołodziejczyk, Joanna Aleksandrowicz

Prowadzenie: Kamila Czaja

Spotkanie indywidualne: Matylda Sęk-Iwanek

24/11/2022 (CZWARTEK)

11.30-13.00

Debata: Sens wiersza. Jak dziś pisać o poezji?

Uczestnicy: Marian Kisiel, Joanna Dembińska-Pawelec, Paweł Paszek, Katarzyna Niesporek, Magdalena Kokoszka

Prowadzenie: Dariusz Pawelec

13.30-15.00

Spotkanie indywidualne: Weronika Dragan (spotkanie odwołane)