CINIBA - Zapraszamy na wykład "Od Domu Oświatowego do CINiB-y – historia i forma architektoniczna śląskich bibliotek"

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
baner2.jpeg
001.jpeg
images/b2.jpg
images/d1.jpg
previous arrow
next arrow
Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy,

22 marca br. o godz. 17.30 w sali konferencyjnej odbędzie się wykład dr Anety Borowik, profesor UŚ oraz Katarzyny Ossolińskiej zatytułowany Od Domu Oświatowego do CINiB-y – historia i forma architektoniczna śląskich bibliotek. Będzie to wydarzenie inaugurujące jubileuszowy cykl: Ogród Nauk. Architektura i Sztuka Śląska, którego współorganizatorami są: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Instytut Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział Górnośląski.

Od Domu Oświatowego do CINiB-y – historia i forma architektoniczna śląskich bibliotek

W tym roku zbiegły się dwie rocznice – 100-lecie Biblioteki Śląskiej oraz 10-lecie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Obydwie instytucje łączy wiele: podobna funkcja, to samo miasto, ale także wyjątkowość oprawy architektonicznej. Pierwszą siedzibą Biblioteki Śląskiej był modernistyczny gmach na rogu ulic Francuskiej i Wojewódzkiej uhonorowany wpisem na Katowicki Szlak Moderny. Kolejną stała się ikona polskiego postmodernizmu zbudowana na Placu Rady Europy, w miejscu cmentarza ewangelickiego zlikwidowanego przez komunistyczne władze. Tymczasem gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, przez niektórych zwany pieszczotliwie rudzielcem, stoi w miejscu pierwszego sztucznego lodowiska i chlubnie świadczy o poziomie współczesnej architektury w Polsce. Zdobył wiele nagród i tytułów, miedzy innymi w 2012 r. został uznany za najpiękniejszy budynek świata w kategorii biblioteki i muzea.

dr Aneta Borowik, prof. UŚ

historyk sztuki Instytutu Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prowadzi badania naukowe poświęcone powojennej modernie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki Oddział Górnośląski.

Katarzyna Ossolińska

historyczka i bibliotekarka, zawodowo związana z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką, pasjonatka, badaczka i popularyzatorka historii oraz architektury, zwłaszcza dziejów katowickiej dzielnicy Koszutka, prowadząca profil Koszutka - historia i architektura.

Zapraszamy na wykład, który przybliży historie gmachów wspomnianych bibliotek oraz wiele innych architektonicznych ciekawostek Katowic. Wstęp wolny.


tytuł wykładu na tle zdjęcia CINiB-y

Udostępnij