Od 16 października w holu głównym CINiB-y w przestrzeni obok kawiarenki można oglądać interaktywną wystawę pt. Święto Drzewa wśród pól, której organizatorem jest Klub Gaja. Tematem ich wystawy są zadrzewienia śródpolne – ich rola i znaczenie w ochronie bioróżnorodności i przeciwdziałaniu zmianom klimatu . Prezentacja składa się z 7 mobilnych modułów, z których każdy zawiera interaktywną zabawę manualną (przesuwaki, obrotowe koła, karteczki). Na wystawie będziemy mogli wysłuchać także wiersza Czesława Miłosza „Do leszczyny” w interpretacji aktora Bartłomieja Topy oraz zaopatrzyć się w karteczkę z przepisem na ciekawe potrawy z owoców czy kwiatów dziko rosnących drzew czy krzewów.
Trudno wyobrazić sobie spacer po terenach wiejskich pozbawionych drzew i krzewów. Kępy kwitnącej tarniny oddzielającej miedze czy wierzby rosnące nad oczkami wodnymi tworzą niesamowity klimat i piękno krajobrazu. Inspirują artystów, malarzy i pisarzy. Są związane z regionalnymi tradycjami i zwyczajami. Zadrzewienia śródpolne stanowią także ważną ostoję dla wielu gatunków roślin i zwierząt oraz spełniają nieocenioną rolę w rolnictwie. Gatunki takie jak dzika jabłoń, wiśnia ptasia, dzika róża, bez czarny czy dereń jadalny od wieków wykorzystywane były też w kuchni i medycynie – robiono z nich soki, nalewki i konfitury.
Klub Gaja to polska organizacja ekologiczna, która buduje Pokolenie EkoXXI. Od ponad 30 lat zajmujemy się ochroną i sadzeniem drzew. W ramach naszego programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa posadziliśmy już blisko 900 000 drzew. Więcej informacji: www.klubgaja.pl
Wystawa została wykonana w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa wśród pól” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Serdecznie zapraszamy!