Od 16 października w holu głównym CINiB-y w wysokich szklanych gablotach (na poziomie 0) można oglądać wystawę pt. Światy Olgi Tokarczuk, przygotowaną w oparciu o zbiory biblioteki.
Olga Tokarczuk jest Laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, laureatką The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015).
Każda z jej książek była szeroko komentowanym wydarzeniem literackim, odradzając wiarę w pradawną siłę opowieści, w których wymyślaniu pisarka nie ma sobie równych (i to nie tylko w literaturze polskiej). Wykreowała bogatą i zapadającą w pamięć galerię postaci (i.in. Ernę Eltzner, dziedzica Popielskiego, Misię, Kłoskę, Izydora, Martę, Krysię Popłoch, Annę In, Kunickiego, Janinę Duszejko), stworzyła wiarygodny literacko konterfekt rodzinnych ziem – Kielecczyzny i Dolnego Śląska – z powikłaniem historycznym, obyczajowym oraz kulturowym losów ich dawnych i dzisiejszych mieszkańców. Reinterpretowała wielkie mity i tradycje kultury, konstytuując polską odmianę magicznego realizmu. Zaś w utworach publikowanych w latach dwutysięcznych postawiła sobie ambitny cel ukazania najważniejszych problemów zachodniej cywilizacji, przede wszystkim duchowej kondycji człowieka naszych czasów, którą zamknęła w uderzająco trafnej metaforze „bieguna” – pełnego niepokoju nomady, wiecznego podróżnika, szukającego stale umykającego mu sensu i celu życia.
Światy Olgi Tokarczuk,
red. Magdalena Rabizo-Birek, Magdalena Pocałuń-Dydycz, Adam Bienias