Od 11 do 15 marca 2019 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej i Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŚ odbędą się wykłady organizowane w ramach Światowego Tygodnia Mózgu. Uniwersytet Śląski już po raz dziesiąty włącza się w organizacje obchodów tego naukowego wydarzenia. Tydzień Mózgu 2019 organizowany jest przez pracowników Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego we współpracy ze specjalistami informacji naukowej CINiBA.
Wydarzenie ma na celu promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii. Jest ono adresowane do studentów, uczniów oraz osób, które interesują się możliwościami i ograniczeniami naszego mózgu. Informacje na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu i umysłu zostaną przedstawione uczestnikom w ciekawej, popularnonaukowej formie.
Wykłady mają charakter otwarty, odbywają się o godz. 16.00 w sali Konferencyjnej CINiBA, poziom 0 (Katowice, ul. Bankowa 11a) oraz sali 121 (1 piętro) Wydziału Biologii UŚ.
W bieżącym roku mamy zaszczyt gościć następujących prelegentów:
Poniedziałek godz. 16 CINiBA - Mateusz Kostecki, IBD PAN im. M. Nenckiego - "Jak daleko można zajść bez mózgu? O ewolucji układu nerwowego"
Wtorek godz. 16 CINiBA- Prof. Dr hab. Ryszard Tadeusiewicz, AGH - "Dążenie do zrozumienia działania mózgu poprzez budowę i badanie modeli komputerowych w postaci sieci neuronowych"
Środa godz. 16 CINiBA - Dr hab Jan Rodriguez Parkitna, IF PAN - "Układ nagrody w mózgu"
Czwartek godz. 17 sala 121 WBiOŚ - Dr Łukasz Lamża, UJ Centrum Kopernika - Wykład o przetwarzaniu informacji w organizmach jednokomórkowych