
Od 14 do 18 marca 2016 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbyły się wykłady organizowane w ramach Światowego Tygodnia Mózgu 2016. Wydarzenie miało na celu promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii. Było adresowane do studentów, uczniów oraz osób, które interesują się możliwościami i ograniczeniami naszego mózgu. Wykłady miały charakter otwarty. Serdecznie dziękujemy za udział.
Uniwersytet Śląski już po raz siódmy organizuje obchody Światowego Tygodnia Mózgu. CINiBA współpracuje przy organizacji tego wydarzenia od początku swojej działalności, czyli już po raz czwarty. Informacje na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu i umysłu zostaną przedstawione uczestnikom w ciekawej, popularnonaukowej formie.
Wykłady będą prowadzone od godz. 17.00 w sali konferencyjnej CINiBA (Katowice, ul. Bankowa 11a). Warsztaty, w różnych porach - w salach seminaryjnej (poziom 2) oraz dydaktycznej (poziom 0). zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu.
Tydzień Mózgu 2016 organizowany jest przez studentów, doktorantów, pracowników Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe we współpracy ze specjalistami informacji naukowej CINiBA.
Program
Wykłady - godzina 17.00, sala konferencyjna, poziom 0
Poniedziałek 14.03.2016
"Mózg geometryczny - od orientacji przestrzennej do matematyki"
dr Mateusz Hohol, Zakład Logiki i Kognitywistyki Instytut Filozofii i Socjologii Polska Akademia Nauk
Wtorek 15.03.2016
"System pamięci przestrzennej – jak mózg tworzy mapy?"
dr Rafał Czajkowski, Pracownia Pamięci Przestrzennej, Zakład Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
Środa 16.03.2016
"Obrazowanie mózgu od skali makro do skali micro"
dr Karol Małota, Katedra Histologii i Embriologii, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŚ
Czwartek 17.03.2016
"O łupaniu i gładzeniu kamieni nauki oraz laboratoriach pełnych jaskiniowców w fartuchach"
dr Łukasz Jach, Zakład Psychologii Zdrowia i Jakości Życia, Instytut Psychologii UŚ
Piątek 18.03.2016
"Co mózg niemowlaka wie o świecie i jak to badać?"
dr Przemysław Tomalski, Pracownia Neurokognitywistyki Rozwojowej, Wydział Psychologii, Uniwersytet Warszawski
Warsztaty, sala seminaryjna, poziom 2
Tytuł: Unibot: Robo-feedback
Prowadzący: Mikołaj Karawacki
Uczestnicy: gimnazjaliści
Liczba osób: max. 12
Termin: 15.03.2016., godz. 14:30-16:30
Opis: W trakcie warsztatów uczestnicy zaprogramują robota mającego za cel podążać trasą oznaczoną linią, wykorzystującego w tym celu mechanizm sprzężenia zwrotnego. Do tego celu korzystać będą z systemu Lego Mindstorms EV3. Zapraszamy do wspólnego programowania. Kontakt i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tytuł: Elektroencefalografia, czyli EEG
Prowadzący: Dr Jacek Francikowski
Uczestnicy: gimnazjaliści/licealiści
Liczba osób: max. 15
Termin: 16.03.2016 oraz 17.03.2016., godz. 15:30-16:30
Opis: W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z możliwościami pomiaru aktywności elektrycznej mózgu. Wspólnie wykonamy podstawowy pomiar EEG, zobaczymy na żywo jak wygląda rejestracja oraz fale mózgowe generowane przez korę mózgową. Dowiemy się też do czego można je wykorzystać.
Kontakt i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Warsztaty, sala dydaktyczna, poziom 0
Tytuł: Sztuka szukania w labiryncie informacji - możliwości i ograniczenia naszego mózgu
Prowadzący: mgr Jadwiga Witek, mgr Tomasz Zięba
Uczestnicy: gimnazjaliści/licealiści
Liczba osób: max. 30
Termin: 16.03.2016 godz. 12.00-13.30 oraz 17.03.2016, godz. 14.00-15.30
Opis: W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak wyszukiwać i w jaki sposób wartościować znalezione w Interencie informacje na temat działania ludzkiego mózgu.
Kontakt i zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Szczegółowe informacje wraz z programem wykładów znajdują się na stronie: www.ciniba.edu.pl oraz www.facebook.com/events/497954680383225.