CINIBA - Wolny dostęp

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Slider

Wolny dostęp

SamowypożyczalniaNa każdym poziomie gmachu CINiBA znajdują się urządzenia Samowypożyczalni dzięki którym można samodzielnie:

  • wypożyczyć książki znajdujące się w wolnym dostępie,
  • sprawdzić stan konta.

Należy się upewnić czy na grzbiecie tomu nie ma czerwonej kropki  (takich książek nie można wypożyczać) oraz sprawdzić czy karta była aktywowana w Wypożyczalni na poziomie 0. Następnie:

  • włożyć kartę,
  • położyć na pulpicie nie więcej niż 3 książki,
  • wybrać opcję "wypożycz" i sprawdzić czy wszystkie książki zostały zarejestrowane na koncie,
  • wyjąć kartę.

W razie niepowodzenia lub wątpliwości prosimy zwrócić się z prośbą do dyżurującego bibliotekarza.

Oznakowanie książek w wolnym dostępie

W celu zapewnienia pełnej samoobsługi czytelnika (od dotarcia do odpowiedniej półki po samodzielne wypożyczenie) zbiory przeznaczone do stref wolnego dostępu zostały odpowiednio oznakowane. Grzbiety książek i czasopism opatrzono naklejkami, z których każda zawiera określoną informację:

  • Cienki, kolorowy pasek oznacza jedną z dziewięciu dziedzin.
  • Zamieszczona pod nim naklejka zawiera sygnaturę wolnego dostępu zawierającą informacje potrzebne do odnalezienia książki na półce: symbol działu, podstawowe dane książki oraz jej numer inwentarzowy.
  • Dokumenty ze strefy wolnego dostępu przeznaczone wyłącznie do korzystania na miejscu w CINiBA są dodatkowo oznaczone czerwonymi kropkami.

alt
Znaczna część księgozbioru znajduje się w otwartych strefach i ma charakter ogólnodostępny. Oznacza to, że każdy egzemplarz można swobodnie przejrzeć i dopiero wtedy zdecydować, czy i na ile chce się z niego skorzystać.

W wolnym dostępie czytelnicy sami sięgają po książki na półce, by po zakończeniu korzystania z wybranych egzemplarzy odłożyć je na wyznaczone miejsca (pomarańczowe boksy znajdujące się na regałach) lub wypożyczyć.

Wypożyczanie książek znajdujących się w wolnym dostępie jest samoobsługowe dzięki urządzeniom Samowypożyczalni (ang. Selfcheck) rozmieszczonych na każdej kondygnacji budynku. Książkę można też zanieść na poziom 0 do Wypożyczalni obsługiwanej przez pracowników Centrum. Książek oznaczonych czerwoną kropką nie można wypożyczać, są one przeznaczone do korzystania na miejscu.

W przypadku książek w wolnym dostępie katalog elektroniczny podaje tylko lokalizację egzemplarza, opcja zamawiania nie jest aktywna.