CINIBA - CINIBA

wycieczka  WYCIECZKI:

CINIBA bez tajemnic

Wycieczka, w czasie której odsłonimy biblioteczne zakamarki i przestrzenie na co dzień niedostępne dla użytkowników oraz elektroniczne urządzenia i gadżety, z których mogą korzystać nasi czytelnicy. Wycieczka jest dedykowana wszystkim, którzy są ciekawi, jak działa i co oferuje czytelnikom książnica XXI wieku (czas trwania ≈ 60 min.).

CINIBA jest ciekawa (młodzi odkrywcy)

Wycieczka połączona z elementami gier i zabaw edukacyjnych dedykowana przedszkolakom i uczniom klas I-III szkół podstawowych.

W trakcie spotkania uczestnicy poznają podstawowe zadania biblioteki, zwiedzą jedyną w Polsce książnicę dwóch uniwersytetów, odkryją nowinki z zakresu informatyki i techniki, którymi posługują się bibliotekarze. W trakcie wycieczki dzieci będą uczestniczyć w grach i zabawach edukacyjnych (rebusy, puzzle, zgadywanki i in.). Głównym celem spotkania jest rozbudzenie kreatywności uczestników i przekazanie wiedzy o działalności biblioteki. Dzieci będą aktywnie uczestniczyć w zajęciach (czas trwania ≈ 60 min.).

Na książkowym szlaku (tropiciele nauki)

\Wycieczka połączona z interaktywnym quizem dedykowana uczniom klas IV-VIII szkół podstawowych.

Podczas wycieczki tropiciele wiedzy odkryją zadania biblioteki akademickiej, poznają zasady korzystania z niej oraz zbiory CINiB-y. Młodzież dowie się o nowinkach z zakresu informatyki i technikach, którymi posługują się bibliotekarze. Uczestnicy odwiedzą zakamarki i przestrzenie na co dzień niedostępne dla czytelników. Pod koniec spotkania tropiciele wiedzy wezmą udział w interaktywnym quizie (pytania nawiązują do informacji przedstawionych w trakcie zwiedzania). Zajęcia mają na celu przekazanie i utrwalenie wiedzy o bibliotece w przystępny i przyjazny sposób (czas trwania ≈ 60 min.).

warsztaty sztuka szukania w labiryncie informacji  WARSZTATY:

Sztuka szukania w labiryncie informacji

Warsztaty kształtujące umiejętność samodzielnego tworzenia strategii wyszukiwania informacji w oparciu o źródła biblioteczne oraz Internet dedykowane uczniom klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich.

Warsztaty adresowane są do osób, które chcą nauczyć się, jak w krótkim czasie znaleźć najprostszy sposób dotarcia do informacji potrzebnych w nauce. To połączenie interaktywnych zajęć z praktycznym treningiem. Uczniowie dowiedzą się, czym jest hybrydowa biblioteka naukowa, dla kogo jest przeznaczona, jak i po co z niej korzystać, czym są profesjonalne, elektroniczne źródła informacji, skąd czerpać informacje o e-zbiorach (czas trwania ≈ 30-45 min.).

Biblioteczne NAJ

Prezentacja najcenniejszych zbiorów bibliotecznych, zajęcia dydaktyczne dotyczące zbiorów specjalnych dedykowane wszystkim zainteresowanym.

W kolekcji zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach znajdują się m.in.: starodruki i rękopisy, książki rzadkie (pierwsze wydania, druki niskonakładowe), a także zbiory związane z działalnością artystyczną Franciszki i Stefana Themersonów przekazane z Themerson Archive w Londynie przez Jasię Reichardt i Nicka Wadley'a, m. in.: książki wydawnictwa Gaberbocchus, rysunki Stefana i Franciszki, projekty okładek, fotografie, obcojęzyczne czasopisma awangardowe, rękopisy, maszynopisy, plakaty i memorabilia (czas trwania prezentacji ≈ 60 min.).

lic. Patrycja Patrzykowska
Zespół ds. promocji i organizacji wydarzeń

32 786 5008, 32 786 5015,
tel. kom. 512 120 774,