CINIBA - CINIBA

Wystawa „Świat w kolorze kredką na papierze”

Od 6 do 13 października 2014 r. zapraszamy do CINiBA na wystawę rysunków Pawła Garncorza, pod tytułem "Świat w kolorze kredką na papierze". Ekspozycja będzie dostępna w Holu Głównym biblioteki w poniedziałek od godziny 15.00. Wystawa odbywa się w ramach realizacji  projektu „Co nas spina? – Kampania na rzecz ochrony zdrowia psychicznego” (III edycja) organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach i Stowarzyszenie na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem”.

Wystawa „Świat w kolorze kredką na papierze”

Paweł Garncorz (1979 r.) będąc osobą niepełnosprawną intelektualnie, odkrył swoje zdolności artystyczne podczas zajęć terapii zajęciowej w pracowni art. plastyka Piotra Zatorskiego, mieszczącej się w katowickim Warsztacie Terapii Zajęciowej UNIKAT. Tam właśnie szlifował swój talent rysując kredkami lub wykonując grafiki ilustrujące otaczający go zindustrializowany świat, pełen ważnych detali i szczegółów. Tematyka prac od początku była wypadkową jego zainteresowań turystyczno – poznawczych oraz encyklopedycznej wiedzy w wybranych dziedzinach. Zainicjowane przez Piotra Zatorskiego działania promocyjne, wsparcie wielu życzliwych osób oraz instytucji przyczyniły się do rozpropagowania tej ciekawej twórczości w regionie oraz kraju. Prace zaczęły być dostrzegane przez specjalistów, jury prestiżowych konkursów takich jak „Nikifory” warszawskiej fundacji Wspólna Droga. Wystawiały go tak szacowne instytucje jak Muzeum Śląskie w Katowicach oraz Katowicka Galeria Szyb Wilson, która do dzisiaj jest w posiadaniu największej kolekcji rysunków artysty. Obecnie, Paweł jest uznanym w skali kraju przedstawicielem młodego pokolenia twórców tzw. sztuki naiwnej, nieprofesjonalnej i samorodnej czego dowodem jest coroczny udział w największym w Polsce festiwalu tego typu sztuki, który ma miejsce w katowickiej Galerii Szyb Wilson..

Pomimo zdiagnozowanej niepełnosprawności intelektualnej związanej z autyzmem, Paweł dzięki swoim zainteresowaniom z czasem stał się osobą bardziej otwartą, dowartościowaną, lepiej i sprawniej funkcjonującą w społeczeństwie. Odnoszone sukcesy i pozytywny odbiór jego twórczości potwierdzają jej artreterapeutyczny charakter ważny zarówno dla artysty jak i wrażliwego odbiorcy. Do dzisiaj promotorem, organizatorem wystaw, osobą wspierającą oraz opiekunem artystycznym Pawła Garncorza jest P. Zatorski.

Piotr Zatorski

Artysta plastyk, absolwent Wydziału Grafiki ASP we Wrocławiu. Udział w wielu plenerach, wystawach krajowych i międzynarodowych w dziedzinie grafiki i malarstwa. Zawodowo przez wiele lat pracował jako terapeuta zajęciowy w założonym i prowadzonym według własnej, artystycznej koncepcji Warsztacie Terapii Zajęciowej Unikat w Katowicach, gdzie pełnił społecznie obowiązki prezesa zarządu Stowarzyszenia Unikat.

Obecnie wykonuje zawód nauczyciela, arteterapeuty w Zespole szkół Specjalnych nr. 4 w Sosnowcu.

Z zamiłowania teoretyk i praktyk metod terapii zajęciowej z elementami ateterapii w edukacji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Entuzjasta i promotor tego rodzaju twórczości.

Kampania „Co nas spina?” prowadzona jest w ramach realizacji zadania publicznego Województwa Śląskiego w dziedzinie promocji i ochrony zdrowia psychicznego pn.: „Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym”. Kampanię już po raz trzeci honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Katowice.