CINIBA - CINIBA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Slider

Śląskie czyta

Gościem drugiego odcinka programu o współczesnej polskiej literaturze był Szczepan Twardoch, autor powieści Morfina. 9 maja odbyło się nagranie spotkania z pisarzem, które poprowadził prof. zw. dr hab. Krzysztof Kłosiński. 

Program zostanie wyemitowany na antenie Telewizji Katowice w niedzielę, 19 maja o godzinie 18.00. Zapraszamy.

 

Miejsce spotkania - Kawiarenka w budynku CINiBA, Katowice, ul. Bankowa 11a, poziom 0. Liczba miejsc ograniczona.

O autorze

szczepan twardochSzczepan Twardoch - absolwent socjologii i filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Jako niezależny publicysta pisał do wielu gazet. Na swoim koncie ma pięć powieści. Trzy z nich zostały nagrodzone takimi wyróżnieniami, jak Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza za powieść Wieczny Grunwald oraz Nautilius za najlepsze opowiadanie roku 2006 - Rondo. Jednak to w 2013 roku dzięki powieści Morfina Szczepan Twardoch został laureatem Paszportu Polityki w kategorii literatura. Warto również dodać, że inna powieść autora - Przemienienie została przełożona w 2010 roku na język francuski.

 

"Na nudnym, szarym tle tożsamościowych dociekań polskiej literatury ostatnich lat ponura groteska Twardocha lśni niczym szlachetny kamień. Jest w tej brawurowej historii o małym, rozchwianym człowieku wtłaczanym na siłę w role mężczyzny, bohatera, Polaka czy Niemca coś z Witkacego i Gombrowicza, ale też z Konwickiego z jego najlepszych lat".

"Polityka"

Plakat

 

 

 

O cyklu Śląskie czyta

Co czytają mieszkańcy Śląska? Co warto przeczytać? Ilu jest współczesnych autorów pochodzących z naszego regionu? O czym są ich książki?  Na te i inne pytanie odpowiadamy w programie TVP Katowice „Śląskie czyta”.

Od kwietnia do listopada TVP Katowice oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, w każdy drugi czwartek miesiąca zapraszają na spotkanie z pisarzem pochodzącym ze Śląska. A będą to: Zbigniew Białas, Henryk Waniek, Marian Pilot, Wojciech Kuczok, Mirka Szychowiak , Krzysztof Siwczyk, Szczepan Twardoch.

Program „Śląskie czyta” będzie emitowany na antenie TVP Katowice w każdą przedostatnia niedzielę miesiąca, o godz. 18.00. W programie: informacje o nowych pozycjach wydawniczych, czytelniczych preferencjach i rekomendacjach mieszkańców Śląska, a także recenzje literackie; komentarze czytelników i specjalistów oraz prezentacja innych wydarzeń promujących czytelnictwo na Śląsku. Nie zabraknie również relacji ze spotkania z autorem miesiąca.

Współpraca przy projekcie "Śląskie czyta", to dla CINiBA kolejne doświadczenie z zakresu badania preferencji czytelniczych mieszkańców naszego regionu. Przypominamy listę książek, które najwyżej ocenili uczestnicy plebiscytu BOOK-TOP Silesia.

Organizator

logo TVP Katowice

 

 

Partnerem projektu jest Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

logo ciniba

 

 

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministrerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego

Udostępnij