CINIBA - CINIBA

Slider

10 grudnia (czwartek) 2015 r. o godzinie 16.30 w Kawiarence CINiBA odbyło się spotkanie poświęcone pisarzowi związanemu z naszym regionem Emilowi Zegadłowiczowi. Poeta, prozaik, tłumacz urodził się w Bielsku, schyłek życia spędził w Katowicach i w Sosnowcu, gdzie zmarł w 1941 r. W dyskusji na temat jego twórczości uczestniczyli autorzy i redaktorzy książki pt. Emil Zegadłowicz. Daleki i bliski. Wśród nich m.in.: prof. zw. dr hab. Krzysztof Kłosiński, dr hab. Henryk Czubała, dr hab. Krystyna Latawiec i dr hab. Włodzimierz Próchnicki. Dziękujemy za udział.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z  Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Zegadłowicz powraca

… przy okazji przypomnienia niegdysiejszych prowokacji i skandali artystycznych.

„Modernizująca się współczesność, globalna, szybkozmienna, ideologicznie wahliwa, nie może być postrzegana jako prosta kontynuacja przeszłości (…) Wśród niezliczonej ilości zagadnień twórczość Zegadłowicza oddala się również dlatego, że współczesna kultura dokonuje, a właściwie już dokonała wyparcia literatury poza obszar dyskursu istotnego dla szerszego ogółu. (…) To, co nie jest aktualne, nie przystaje do ram współczesnego odbioru, co nie funkcjonuje w systemie marketingowym, wypada z obiegu.” – prof. zw. dr hab. Krzysztof Kłosiński.

Emil Zegadłowicz (1888-1941)

"Poeta, prozaik, tłumacz. Dzieciństwo i młodość spędził w Gorzeniu Górnym koło Wadowic. [...] Jako poeta debiutował w 1908 tomem Tententy, ale uznanie przyniósł mu tom klasycyzujących wierszy Imagines (1919). Od 1917 współpracował z pismem „Zdrój” pisząc ekspresjonistyczne dramaty, m.in. Nawiedzeni, Łyżka i księżyc. W latach 20. Był także współzałożycielem pism „Ponowa” i „Czartak”. Wydał szereg wierszy o tematyce religijnej i regionalnej; uznanie przyniosły mu ballady Powsinogi beskidzkie (1923) oraz Dziewanny (1927). […] Po krótkim pobycie w Katowicach powrócił do Gorzenia. […] Rozgłos przyniósł mu także cykl autobiograficznych powieści psychologicznych, a zwłaszcza, z racji śmiałej erotyki, Zmory (1935). W przededniu II wojny światowej zbliżył się do komunizmu, podejmując współpracę z prasą lewicową i pisząc polityczne dramaty: Motory (1938), Martwe morze (1939). W czasie wojny przebywał początkowo w Gorzeniu, później w Sosnowcu, gdzie zmarł.”

Źródło: Słownik pisarzy polskich, pod red. E. Zarych. Kraków 2008.

Polecamy stronę internetową Muzeum Emila Zegadłowicza oraz Fundacji "CZARTAK" (http://www.muzeumezegadlowicza.pl/)

Plakat do spotkania autorskiego EZegadlowicz dlakei i bliski

Okładka książki "Emil Zegadłowicz. Daleki i bliski". Katowice: Wydawnictwo UŚ, 2015.
Wykorzystano obraz autorstwa Vlastimila Hofmana, namalowany w Krakowie 26-27 marca 1933 roku.

pod red. Henryka Czubały, Krzysztofa Kłosińskiego, Krystyny Latawiec, Włodzimierza Próchnickiego