CINIBA - Torkat

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
baner2.jpeg
001.jpeg
images/b2.jpg
images/d1.jpg
previous arrow
next arrow

W miejscu, gdzie dziś mieści się CINiBA w latach 1930-1973 istniało pierwsze w Polsce (a dwunaste w Europie) sztuczne lodowisko. Projektantem obiektu był pochodzący z Czechosłowacji inż. Kolda. Wzniesienie Torkatu stanowiło warunek przyznania Polsce możliwości organizacji Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie w 1931 roku. Budowa lodowiska zajęła cztery miesiące, a jej wykonawcą była Pierwsza Brneńska Fabryka Maszyn. Lodowisko posiadało chłodzoną taflę, odkryte trybuny, a budynek klubowo-techniczny znajdował się w centrum jednej z nich. Ciekawostką jest, że część obiektu wykonano z bloków słomianych.

Uroczystego otwarcia lodowiska dokonał wojewoda Michał Grażyński 7 grudnia 1930 r.


Torkat służył jako tafla, na której odbywały się zawody w łyżwiarstwie figurowym – piruety   kręciła tu m.in. niepokonana w jeździe figurowej norweska łyżwiarka Sonja Henie, zdobywczyni trzech złotych medali olimpijskich oraz sześciu medali w mistrzostwach Europy. Później Torkat odwiedzili: dwukrotny mistrz olimpijski Austriak Karl Schaeffer, a także  mistrzowski duet z igrzysk w Garmisch-Partenkirchen – Niemcy Maxi Herber i Ernst Bayer.
Rozgrywano tutaj również mecze hokejowe – bramki strzelali słynni bracia Warwick z Kanady.


Latem organizowano imprezy rozrywkowe. Występowali na tej płycie najlepsi na świecie koszykarze – sławny zespół Harlem Globetrotters, czy amerykańska wokalistka jazzowa Ella Fitzgerald.

Po II wojnie światowej Torkat został ponownie otwarty 18 grudnia 1949. Odbywały się na nim turnieje finałowe mistrzostwa Polski edycji 1950, 1951, 1952, 1953.


W okresie PRL dokonano renowacji betonowej płyty lodowiska, pod którą zainstalowane zostało 12 km rurek wypełnionych solanką. Wzniesiono nowe trybuny gotowe pomieścić 15 tys. widzów.  Wybudowano nowy gmach, w którym znalazły się szatnie, umywalnie z natryskami, punkt sanitarny i hotel z pokojami dla 65 gości. Funkcjonowały też restauracja i kawiarnia.


Lata 50-te nie zapisały się jednak szczęśliwie w historii Torkatu. Kiedy obiekt był gotowy i został nawet otwarty, w czasie prac wykończeniowych doszło do ogromnego pożaru. Strawiony przez ogień Torkat został zamknięty.
W latach 70. podjęto próbę odbudowy i  modernizacji lodowiska – zbudowano żelbetowe trybuny, opracowano projekt budowy dachu. I znów nieszczęście: w sierpniu 1973 r. doszło do kolejnego pożaru. I pomimo faktu, że urządzeniachłodnicze udało się uratować, obiekt zaczął podupadać.

Ostatecznie Torkat został zamknięty w 1994 r.

 

Udostępnij