Bazy danych
Tryb dostępu: Biblioteka Specjalistyczna UE
EIKON Refinitiv to platforma do analizy rynków finansowych i towarowych. EIKON zawiera różnego typu wskaźniki finansowe z ponad 175 krajów, dotyczące papierów wartościowych, akcji, obligacji, funduszy powierniczych i inwestycyjnych oraz instrumentów pochodnych. W bazie znajdują się też dane i prognozy makroekonomiczne. Z zasobów tych korzystać można na jednym stanowisku w Czytelni Multimedialnej Biblioteki Specjalistycznej (ul. Bogucicka 5). Z powodu dużego zainteresowania dostępem do bazy, prosimy o wcześniejsze umówienie sesji pod nr tel. (32) 257 73 46.
Biblioteka Nauki - pełnotekstowa baza danych zawierająca teksty ponad 1500 czasopism (głównie polskich) oraz ok. 1000 książek.
Platforma umożliwia przeszukiwanie zasobów pełnotekstowych pochodzących z pięciu baz dziedzinowych:
- AGRO (czasopisma z zakresu nauk rolniczych oraz ścisłych i przyrodniczych),
- BazTech (czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych),
- CEJSH (czasopisma z zakresu nauk społecznych i humanistycznych),
- DML-PL (czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych),
- PSJD (czasopisma z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych oraz obszaru nauk medycznych i o zdrowiu).
Dostęp: studenci i pracownicy UŚ
Uniwersytet Śląski zaprenumerował od 1.09.2021 r. dostęp do elektronicznej biblioteki oferującej dostęp do ponad 60 tys. ebooków i audiobooków. Z serwisu korzystać mogą wszyscy studenci i pracownicy Uniwersytetu Śląskiego posiadający aktywne konto biblioteczne.
Aby korzystać z zasobów Legimi należy:
- Wysłać zgłoszenie na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. podając swoje imię, nazwisko oraz jednostkę UŚ, w której pracuje lub kierunek studiów w przypadku studentów i poczekać na przesłanie kodu.
- Zarejestrować się na stronie: http://www.legimi.pl/biblioteka_BUS/ wykorzystując otrzymany kod.
- Pobrać bezpłatną aplikację Legimi dostępną na system Android, iOS lub wybrane e-czytniki.
Dostęp do Legimi ważny jest przez 3 miesiące od daty aktywacji kodu. Kody ważne będą najpóźniej do dnia do 1 września 2022 r. lub do momentu wykorzystania przysługującego bibliotece limitu stron.
Wypożyczone książki można czytać na urządzeniach z systemami operacyjnymi, dla których dostępna jest aplikacja Legimi: iOS (iPhone, iPad), Android (w tym niektóre czytniki ebooków), Windows Phone, Windows 8 i 10. Każdy czytelnik może czytać jednocześnie na 2 urządzeniach.
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Digital Loeb Classical Library: wejście do bazy
Digital Loeb Classical Library to pełnotekstowa baza danych najważniejszych dzieł starożytnej literatury greckiej i łacińskiej. Każde z nich przedstawione jest w dwóch wersjach: po lewej stronie oryginał, a po prawej - tłumaczenie na język angielski.
Baza została zakupiona ze środków POB4 w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości Badawczej”.
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UE
Uwaga: Wejście do bazy SciVal przez system HAN wymaga zalogowania przez HAN, a następnie zalogowania przez swoje indywidualne konto.
SciVal jest narzędziem umożliwiającym analizę działalności naukowej przeszło uczelni oraz instytucji badawczych z całego świata na podstawie danych zawartych w bazie Scopus. Narzędzie to pozwala na wizualizację efektów działalności naukowej uczelni, analizowanie trendów badawczych, porównanie jednostek naukowych w kraju i na świecie, a także pomaga w ocenie potencjalnych partnerów w projektach badawczych.
Każdy użytkownik, który chce skorzystać z narzędzia, musi posiadać osobiste konto założone wcześniej w serwisach ScienceDirect lub Scopus. Konto takie można także założyć bezpośrednio w SciVal wybierając w menu opcję “Register Now”.
Zdalny dostęp: HAN UŚ, Proxy UE
Emerging Sources Citation Index: wejście przez platformę Web of Science (2005 - )
Emerging Sources Citation Index jest interdyscyplinarną bazą bibliograficzną z zakresu, w której indeksuje się ponad 7,7 tys. czasopism naukowych. Jest częścią bazy Web of Science Core Collection. Baza może być wykorzystywana do wyszukiwania bibliografii prac naukowych osób lub zespołów badawczych, zawartości czasopism fachowych oraz przede wszystkim do wyszukiwania cytowań prac naukowych w artykułach zarejestrowanych w ESCI.
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Uniwersytet Śląski rozszerzył prenumeratę do bazy JSTOR o książki. Do tej pory UŚ subskrybował 7 kolekcji tematycznych (w sumie ponad 1000 czasopism). Obecnie korzystać można również z ponad 58 tys. książek wydanych do 2018 roku przez blisko 100 wydawnictw. Biblioteka zakupi na własność część z oferowanych ebooków. Będą one dostępne także po zakończeniu prenumeraty.
Jak korzystać z bazy JSTOR - film (Uwaga! W filmie pokazano wyszukiwanie i korzystanie z czasopism. Korzystanie z udostępnionych w bazie książek jest analogiczne jak w przypadku czasopism).
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Czasopisma z nauk o polityce (Palgrave Macmillan) wejście do bazy
Licencja obejmuje dostęp do 5 czasopism z zakresu nauk o polityce:
- European Political Science,
- International Politics,
- International Politics Reviews,
- Journal of Transatlantic Studies,
- Security Journal
W 2020 roku wydawnictwo Palgrave Macmillan stało się częścią Springer Nature, więc prenumerowane czasopisma dostępne są na platformie SpringerLink.
Zdalny dostęp: HAN UŚ
Atla Religion Database with Atla Serials PLUS wejście do bazy
Atla Religion Database to bibliograficzna baza danych tworzona przez the American Theological Library Association z zakresu teologii i religioznawstwa. Obejmuje takie zagadnienia jak: Biblia, archeologia i antyki; kultura ludzka i społeczeństwo; religie świata i religioznawstwo; historia kościoła, misje i ekumenizm; duszpasterstwo; teologia, filozofia i etyka i inne. Indeksuje ponad 2400 czasopism (w tym prawie 1100 na bieżąco), a także monografie i eseje. Prenumerowana przez UŚ wersja bazy zawiera publikacje pełnotekstowe. Są to artykuły pochodzące z ponad 500 czasopism.
Jak korzystać z baz na platformie EbscoHost - film instruktażowy