CINIBA - Wiadomości

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
baner2.jpeg
001.jpeg
images/b2.jpg
images/d1.jpg
previous arrow
next arrow

Wiadomości

There is no translation available.

Szukaj dobrej kawy w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej!

Zapraszamy do CINiB-owej kawiarni CoffeeBook na pyszną kawę, rozgrzewającą herbatę i smakołyki.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-piątek: 8.00-19.00
Soboty: 10.00-18.00

Podczas akcji "CINiBA nocą naładuje mocą" (1-10 lutego 2023 r.) kawiarnia będzie czynna w następujących godzinach:

Poniedziałek-piątek: 8.00-20.00
Sobota (4.02): 09.30-17.00

coffeebook
There is no translation available.

Drodzy Czytelnicy,

od 1 do 10 lutego 2023 r. odbędzie się akcja "CINiBA nocą naładuje mocą!". Biblioteka w tym czasie będzie otwarta do godziny 22:00. Zapraszamy studentów i uczniów!

Do 22:00 – wolny dostęp, czytelnie, kabiny

Do 20:00 – wypożyczalnia i magazyn

Do 19:30 – zamówienia na zbiory z magazynu

04.02.2023 (sobota) – czynne od 10.00 do 18.00

Zbiory CINiB-y są dostępne dla wszystkich. Korzystanie na miejscu jest bezpłatne i nie wymaga posiadania karty bibliotecznej. Kartę gościa do korzystania z czytelni udostępnia wypożyczalnia (poziom 0).

Zapraszamy!

Godziny funkcjonowania kawiarni CoffeeBook dostępne są tutaj.

________________________________________________________________________________________

Dear Readers,

from 1st February to 10th February 2023 CINiBA will run an activity "During the night - here you can fight!"
. The library will be open at this time until 22:00. We invite students and pupils!

Until 22:00 - free access, reading rooms, carrels
Until 20:00 - circulation desk and warehouse
Until 19:30 - orders for colletions from the warehouse
04.02.2023 (Saturday) - open from 10.00 to 18.00

CINiBA's collections are available to everyone. Using on site is free and does not require a library card. The guest card for the use of the reading room is available at the circulation desk (level 0).

CoffeeBook opening hours are available here.

CINiBA noca

plakat promujący spotkanie socjokato z opisem biografii prelegenta, zdjęciami
There is no translation available.

Socjo Kato PTS 31stycznia 2023 prof. K Jarosz 131 stycznia o godzinie 17.00 (CINiBA, poziom 0) odbyło się spotkanie z cyklu "Socjo-Kato" zatytułowane "Anne Ernaux: autobio-socjo-grafia. Prelekcja literaturoznawcza z debatą socjologiczną.

Prelegentem był Profesor Krzysztof Jarosz z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, literaturoznawca, romanista, badacz XX i XXI-wiecznej literatury francuskiej i frankofońskiej, tłumacz m.in. książki "Lata" Annie Ernaux. Z Profesorem Krzysztofem Jaroszem rozmawiała dr Daniela Dzienniak-Pulina.

Organizatorami wydarzenia byli: Polskie Towarzystwo Socjologiczne. Oddział Katowice, Księgarnia "Liber", CINiBA.

Dziękujemy za udział w spotkaniu!


portret Bogdana Suchodolskiego czarno-biały na białym tle
There is no translation available.

Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy Księgozbiór profesora Bogdana Suchodolskiego w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego. W trzydziestolecie donacji przygotowanej przez mgr Marię Kycler (BUŚ, CINiBA). Organizatorami ekspozycji są: Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.

W 2023 roku mija 30 lat od przekazania Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach domowej biblioteki prof. Bogdana Suchodolskiego. Prezentując sylwetkę Profesora – filozofa, pedagoga, historyka nauki i kultury – przybliżone zostają zarówno jego dokonania naukowe oraz organizacyjne, jak i podręczny warsztat pracy, okoliczności donacji, sposób opracowania kolekcji.

Wystawa podzielona została na cztery działy: „Kalendarium życia i działalności naukowej Bogdana Suchodolskiego”, „Biblioteka domowa”, „Darowizna księgozbioru”, „Opracowanie kolekcji w BUŚ”.

Ekspozycja będzie prezentowana w holu głównym CINiB-y w wysokich szklanych gablotach (poziom 0) od 18 stycznia 2023 roku.

Zachęcamy do odwiedzin!

portret Bogdana Suchodolskiego czarno-biały na białym tle z logotypami BUŚ i CINiB-y i tytułem wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

150 lat parku Yellowstone plansze na tle żółtej ściany w holu ciniby
There is no translation available.


150 lat Parku Narodowego Yellowstone


W 2022 roku przypada 150 rocznica utworzenia Parku Narodowego Yellowstone. 1 marca 1872 roku Yellowstone stał się pierwszym parkiem narodowym, utworzonym w celu zachowania i ochrony krajobrazu, dziedzictwa kulturowego, dzikiej przyrody, systemów geologicznych i ekologicznych oraz procesów zachodzących w naturze. Na terytorium stanów Wyoming, Montana oraz Idaho i na przestrzeni prawie 9,000 km2 , odwiedzający mają wyjątkowe możliwości obserwowania dzikiej przyrody w nienaruszonym ekosystemie, zwiedzania obszarów geotermalnych, na których występuje około połowy aktywnych gejzerów na świecie i podziwiania unikalnych zjawisk geologicznych, takich jak Wielki Kanion rzeki Yellowstone. Cudowne zjawiska geotermalne były jednym z powodów, dla których Yellowstone został pierwszym na świecie parkiem narodowym. W parku znajduje się ponad 10 000 obiektów termalnych, w tym największa na świecie koncentracja gejzerów, gorące źródła, fumarole błotne i kominy parowe. Wyniki badań nad drobnoustrojami odpornymi na ciepło na obszarach termalnych parku mają zastosowanie w medycynie i kryminalistyce. Są również stosowane w celach komercyjnych.

Park Narodowy Yellowstone jest powszechnie uznawany za najlepsze środowisko megafauny w kontynentalnej części USA. Żyje tam ponad 60 gatunków ssaków, wliczając introdukowanego ponownie w 1995 roku wilka szarego, zagrożonego w Stanach Zjednoczonych rysia kanadyjskiego, oraz niedźwiedzia grizzly. Innymi dużymi ssakami, których populacja jest znacząca, są bizon amerykański, owca gruboroga, wapiti, łoś, kozioł śnieżny, mulak, widłoróg amerykański, jeleń wirginijski, niedźwiedź czarny, kojot, lew górski i rosomak. Zapisy obserwacji ptaków są prowadzone w Yellowstone od czasu powstania parku w 1872 roku. Do chwili obecnej obejmują prawie 300 gatunków ptaków m. in.: ptaki drapieżne, ptaki śpiewające, ptaki brzegowe i ptactwo wodne. W parku gniazduje około 150 gatunków. Położenie Yellowstone na zbiegu kultur Indian Wielkich Równin, Wielkiej Kotliny i Płaskowyżu Kolumbii oznacza, że wiele plemion indiańskich ma tradycyjne powiązania z ziemią i jej zasobami. Przez tysiące lat przed założeniem parku obszar ten był miejscem, w którym rdzenni Amerykanie polowali, łowili ryby, zbierali rośliny, wydobywali obsydian i wykorzystywali wody termalne do celów religijnych i leczniczych. Obecnie 27 plemion jest formalnie związanych z Parkiem Yellowstone. Od 2002 roku zarządzający parkiem spotykają się cyklicznie z przedstawicielami plemiennymi, aby przedyskutować aktualne projekty parku oraz sprawy dotyczące jego zasobów etnograficznych.

Park Narodowy Yellowstone ma ofertę spedzania czasu dla każdego. Wędkarstwo i żeglarstwo to dwie popularne aktywności z uwagi na nienaruszone ekosystemy wodne a jazda konna i wycieczki rowerowe są także doskonałym sposobem, aby zwolnić tempo i doświadczyć uroków Parku. Materiały przedstawione na wystawie pochodzą ze zbiorów Parku Narodowego Yellowstone. Zostały wybrane i opracowane przez Centrum Amerykańskie w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie.

Wystawa będzie prezentowana w holu głównym CINiB-y (poziom 0).

pdfYelllowstone


There is no translation available.

Drodzy Czytelnicy,

miło nam poinformować, że na poziomie 1 - obok Mediateki - powstała nowa przestrzeń, w której można odpocząć od nauki i pracy, skorzystać z wygodnych sof, czy porozmawiać. Można z niej swobodnie korzystać w godzinach otwarcia biblioteki, do czego serdecznie zachęcamy (a jeśli w przestrzeni będą odbywać się zaplanowane spotkania, poinformujemy o tym fakcie z odpowiednim wyprzedzeniem)!

Konkurs na nazwę przestrzeni został rostrzygnięty!
Jury wybrało nazwę "Akwarium" autorstwa Pani Justyny. Autorka podkreśliła, że nazwa ta pasuje idealnie do wnętrza, oraz że czujemy się tam jak ryby w wodzie.

Serdecznie dziękujemy za tak dużą liczbę zgłoszeń!pomieszczenie ze stolikami i krzesłami, w tle szybyREGULAMIN KONKURSU:

I. Organizator konkursu

Konkurs jest prowadzony przez Organizatora na zasadach niniejszego Regulaminu. Organizatorem jest Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a, 40-007 Katowice, tel. 32 786 50 00, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

II. Adresaci konkursu

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane osoby pełnoletnie z wyłączeniem pracowników CINiB-y oraz pracowników systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W przypadku chęci zgłoszenia przez osobę niepełnoletnią wymagana jest zgoda opiekuna prawnego.


III. Nagrody

Jury konkursu przyzna następujące nagrody:

I miejsce: nagroda rzeczowa – gra planszowa, zestaw 3 książek oraz CINiB-owych promocyjnych gadżetów

Nazwa zaproponowana przez Laureata I miejsca będzie funkcjonować jako określenie nowo powstałej strefy dla czytelników zlokalizowanej na poziomie I.

IV. Czas trwania konkursu

Konkurs rozpoczyna się dnia 12.01.2023 r., godz. 8.00 i trwać będzie do 28.01.2023 r., godz. 15.00. Decyduje data i godzina nadesłania zgłoszenia mailowego. Organizator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne problemy techniczne skutkujące niedostarczeniem maila w wyznaczonym czasie.

V. Zasady konkursu

 1. Warunkiem udziału w konkursie jest zapoznanie się z regulaminem i respektowanie jego zasad.
 2. Udział w konkursie jest bezpłatny.
 3. W konkursie udział wezmą wyłącznie prace dotąd nigdzie nie publikowane i nie będące zwycięzcami innych konkursów.
 4. Uczestnik konkursu zgadza się na nieodpłatne wykorzystanie przez Organizatora nadesłanej pracy do celów promocyjnych, wydawniczych i informacyjnych zgodnych z działalnością Organizatora.
 5. Dane osobowe (imię i nazwisko, dane kontaktowe) powinny zostać zamieszczone w treści zgłoszenia mailowego.
 6. Każdy uczestnik może przesłać tylko jedną pracę konkursową.
 7. Organizator nie bierze odpowiedzialności za naruszenie cudzych praw autorskich przez Uczestników konkursu. Odpowiedzialność ta spoczywa na Uczestnikach konkursu.
 8. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dnia 30.01.2023 r. O wynikach zdecyduje jury w składzie: Grażyna Razik, Kierownik Departamentu Udostępniania Zbiorów i Informacji Naukowej, Patrycja Patrzykowska, zespół ds. promocji i organizacji wydarzeń w CINiB-ie, Anna Strzałkowska, zespół ds. promocji i organizacji wydarzeń w CINiB-ie. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany członków Jury w przypadku zaistnienia okoliczności zewnętrznych niezależnych od Organizatora.
 9. Informacje o wynikach konkursu będą dostępne na stronie internetowej: www.ciniba.edu.pl.
 10. Zwycięzca konkursu będzie powiadomiony pocztą elektroniczną. Pozostali uczestnicy nie będą powiadamiani.
 11. Laureaci zobowiązani są do potwierdzenia osobistego odbioru nagrody lub wskazanie adresu, na który nagrody zostaną przesłane.
 12. Przesłanie pracy konkursowej jest równoznaczne z wyrażeniem przez zgłaszającego

zgody na przetwarzanie jego danych osobowych (imię, nazwisko, adres korespondencyjny, dane osobowe podane w pracy konkursowej). Dane osobowe będą przetwarzane przez Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką:
• na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27.04.2016 dotyczącego ochrony danych osobowych (dalej: „RODO”) w celu: realizacji konkursu, wyłonienia i ogłoszenia zwycięzców konkursu, wysyłania informacji związanych z konkursem – przez czas niezbędny do przeprowadzenia konkursu nie dłużej niż do 30 czerwca 2022 r.;
• w zakresie ochrony praw własności intelektualnej - na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO gdy jest to niezbędne z uwagi na prawnie uzasadniony interes Organizatora zapewnienia możliwości do korzystania z praw na dobrach niematerialnych – przez czas niezbędny, nie dłuższy niż czas trwania tych praw.

 1. Bez podania powyższych danych nie będzie możliwe uczestnictwo zgłaszającego w konkursie.
 2. Administratorem danych osobowych uczestnika konkursu jest Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a, 40-007 Katowice.
 3. Uczestnikowi Konkursu przysługuje prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, zmiany, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, wniesienia skargi do organu nadzorczego, na zasadach określonych w RODO. Dane mogą zostać przekazane podmiotom świadczącym na rzecz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej usługi objętych klauzulą poufności. Przetwarzanie danych uczestników konkursu zostanie zakończone, gdy cel, dla którego dane zostały zebrane przestanie być aktualny. Szczegóły zawarte są Polityce prywatności: https://www.ciniba.edu.pl/polityka-prywatnosci.

VI. Wymogi techniczne

 1. Do konkursu przyjmowane będą tylko te prace, które zostaną nadesłane w nieprzekraczalnym terminie: do 28.01.2023 r. do godz. 15.00 (decyduje godzina zarejestrowania odbioru maila w skrzynce Organizatora: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).
legimi napis zielony na białym tle
There is no translation available.

legimi
Uniwersytet Śląski zaprenumerował dostęp do elektronicznej biblioteki oferującej dostęp do ponad 175 tys. ebooków i audiobooków. Z serwisu korzystać mogą wszyscy studenci i pracownicy Uniwersytetu Śląskiego posiadający aktywne konto biblioteczne.

Dostęp do Legimi ważny jest przez 3 miesiące od daty aktywacji kodu. Kody będą ważne do momentu wykorzystania przysługującego bibliotece limitu stron.


Aby korzystać z zasobów Legimi należy:

 • Wysłać zgłoszenie na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. podając swoje imię, nazwisko oraz jednostkę UŚ, w której pracuje lub kierunek studiów w przypadku studentów i poczekać na przesłanie kodu.
 • Zarejestrować się na stronie: http://www.legimi.pl/biblioteka_BUS/ wykorzystując otrzymany kod.
 • Pobrać bezpłatną aplikację Legimi dostępną na system Android, iOS lub wybrane e-czytniki.

Wypożyczone książki można czytać na urządzeniach z systemami operacyjnymi, dla których dostępna jest aplikacja Legimi: iOS (iPhone, iPad), Android (w tym niektóre czytniki ebooków), Windows Phone, Windows 8 i 10. Każdy czytelnik może czytać jednocześnie na 2 urządzeniach.

pdflegimi-regulamin.

OPUS zrzut ekranu startowego portalu OPUS
There is no translation available.

Szanowni Państwo,

Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego zaprasza do korzystania z Portalu zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym OPUS, nowej odsłony narzędzia do tworzenia Bibliografii Dorobku Pracowników UŚ, kompletowanej w Bibliotece od lat siedemdziesiątych XX w.

OPUS jest łatwym i przyjaznym narzędziem prezentującym dorobek naukowy i artystyczny Uniwersytetu Śląskiego, a jego wdrożenie pozwoliło osiągnąć wiele korzyści dla pracowników m.in. :

 • logowanie za pomocą Centralnego Systemu Uwierzytelniania UŚ (podobnie jak do uczelnianej poczty, USOSa itp.), nie trzeba zakładać osobnego konta;
 • wprowadzenie edytowalnych profili - każdy Autor ma dostęp do własnego profilu i po zalogowaniu może aktualizować informacje, a także w prosty sposób zgłaszać nowe prace;
 • szybkie wyszukiwanie i pobieranie danych o publikacjach i dziełach artystycznych;
 • pomoc w upowszechnianiu dorobku naukowego pracowników i doktorantów UŚ i tym samym wpływ na jego widzialność w sieci globalnej nauki;
 • łączenie publikacji z rekordami w bazie Scopus.

Baza może być wykorzystana do przygotowywania zestawień przydatnych do wniosków awansowanych, wniosków o nagrody, projektów itp., a także wszelkich raportów podsumowujących działalność wydziałów, instytutów, czy centrów badawczych. OPUS stanowi źródło danych do Portalu Pracownika, a w przyszłości także innych systemów tworzonych na Uniwersytecie.

W zakładce „Pomoc” znajdują się przydatne instrukcje, które ułatwią korzystanie z bazy. Wszelkie pytania odnośnie do korzystania z OPUS oraz zgłoszenia zauważonych błędów prosimy przesyłać do pracowników rejestrujących osiągnięcia w poszczególnych jednostkach UŚ lub na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..


pegaz i człowiek na tle CINiB-y i łąki


rys. Michał Tomaszek

karta świąteczna przedstawiająca choinkę na tle CINiB-owych regałów z książkami
There is no translation available.
Drodzy Czytelnicy,

z okazji świąt Bożego Narodzenia przesyłamy moc serdecznych życzeń.
Niech te dni będą czasem odpoczynku w ciepłym rodzinnym gronie, a optymizm i pogoda ducha towarzyszą Wam przez następny rok.

Dyrekcja oraz Pracownicy Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej


kartka swieta 1 2022
zdjecie
There is no translation available.

Drodzy Czytelnicy,


serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji charytatywnego kiermaszu książek oraz zbiórki darów rzeczowych, które organizujemy z Państwa pomocą już po raz kolejny. Kiermasz to możliwość udzielenia wsparcia skrzywdzonym, bezpańskim, porzuconym zwierzętom przebywającym w schroniskach i fundacjach na terenie województwa śląskiego. To także doskonała okazja do pozyskania publikacji naukowych, niedostępnych na rynku wydawniczym.

Samoobsługowe stoisko kiermaszu mieści się w na poziomie 0 (przy informatorium głównym).

Dzięki Państwa zaangażowaniu w poprzednią edycję, przekazaliśmy znaczącą pomoc zwierzętom ze schronisk w naszym regionie. Serdecznie dziękujemy Państwu za wszelkie okazane dobro i wsparcie akcji! Każda puszka karmy, każdy ciepły koc i każda złotówka wrzucona do puszek organizacji prozwierzęcych ma ogromne znaczenie i niesie pomoc! Z edycji na edycję Kiermasz cieszy się coraz większą popularnością, a tym samym rośnie liczba zwierząt objętych pomocą. To motywuje nas jeszcze mocniej!

Całkowity dochód z bieżącej edycji Kiermaszu Książek zostanie przeznaczony na pomoc zwierzętom, o które troszczy się Komitet Społeczny "Kocia Nadzieja Śląsk".

Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu Społeczności Biblioteki, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, we współpracy z Wydawnictwami UŚ i UE w Katowicach, ponownie pomożemy tym, którzy potrzebują naszego wsparcia.

Zapraszamy na stoisko!

W jaki sposób możemy pomóc:

1. Wybieramy sobie książkę ze stoiska Kiermaszu.
2. Wrzucamy do puszki datek.
3. Przynosimy karmę suchą oraz mokrą dla psów i kotów, żwirek dla kotów, miski, koce i ręczniki, zabawki i przysmaki.

Książki na Kiermasz zostały przekazane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego i Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, a także Bibliotekę i osoby indywidualne.