Od 7 listopada w holu głównym można oglądać wystawę Zielone Katowice wszystkimi zmysłami poznawane. Prezentowane prace autorstwa osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi stanowią efekt działań zrealizowanych w ramach projektu pod tym samym tytułem zainicjowanego przez Fundację Transgresja w partnerstwie z Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.
Celem projektu było poznanie wybranych „zielonych” miejsc Katowic, do których samodzielnie jest trudno dotrzeć osobom niepełnosprawnym (z różnych przyczyn, np. brak przewodnika/asystenta, lęk przed wyjściem z domu czy nieznaną przestrzenią, brak tłumacza języka migowego, słaba orientacja przestrzenna itp.).
Spacery odbywały się w wybranych dzielnicach Katowic (z dala od zgiełku i hałasu ulicznego), które bardzo często są mało znane - szczególnie osobom z innych, nawet ościennych miast. Odwiedziliśmy wybrane miejsca, które charakteryzują się tym, że jest w nich dużo zielonej przestrzeni. Jednocześnie w ten sposób chcieliśmy ukazać miasto z zupełnie innej strony niż ta, z której zazwyczaj postrzegane są Katowice. Większość ludzi uważa bowiem, że Katowice to zanieczyszczone miasto, zabudowania, głośne ulice, pędzący ludzie i brak miejsca na relaks czy odpoczynek na łonie natury. My pokazaliśmy, że dzielnice Katowic mają również inne oblicze - bardziej zielone, przyjazne i ekologiczne.
Zdjęcia prezentowane na tej wystawie zostały wykonane przez uczestników warsztatów fotograficznych.
Autorzy zdjęć: ANNA KUREK, RADOSŁAW KIJONKA, MAREK LOJTEK, KAROLINA GMITEREK, MAŁGORZATA ŻYWINA, AGNIESZKA MAJNUSZ – prowadząca warsztaty.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii (aparat cyfrowy, telefon, dyktafon) każdy z uczestników miał okazję zatrzymać się w mijanej podczas spacerów przestrzeni i utrwalić ten jedyny w swoim rodzaju punkt widzenia – artystyczną wizję świata, którą każdy z nas postrzega w taki a nie inny sposób, gdyż każdy przeżywa daną chwilę oraz dostrzega w przestrzeni zupełnie inne rzeczy i zjawiska. Wszystkie nasze zmysły są niezwykle istotne w odbieraniu rzeczywistości – i nawet jeśli uszkodzony jest zmysł wzroku czy słuchu (lub jednocześnie oba), pozostają jeszcze inne zmysły, którymi posługują się osoby z niepełnosprawnością sensoryczną.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam w realizacji tego projektu, a w szczególności następującym organizacjom: Śląska Fundacja Pomocy Głuchoniewidomym, Koło PZN w Piekarach Śląskich, Stowarzyszenie FAON, Klub Kibiców Niepełnosprawnych GKS-u Katowice oraz Rada Seniorów Miasta Katowice.
Zapraszamy!