CINIBA - [1-2.12] CINiBA na Śląskim Festiwalu Nauki Katowice 2017

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
baner2.jpeg
001.jpeg
images/b2.jpg
images/d1.jpg
previous arrow
next arrow
There is no translation available.

Śląski Festiwal Nauki 201730 listopada – w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego, a 1 i 2 grudnia 2017 r. (piątek i sobota) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się Śląski Festiwal Nauki. Wśród różnorodnej oferty warsztatów, wykładów, pokazów, wystaw, swoją ofertę zaproponowała również CINiBA. Bardzo dziękujemy za Państwa obecność i zapraszamy do obejrzenia naszej relacji fotograficznej.

 


GDZIE BĘDZIEMY

 

STOISKO POKAZOWE CINIBY

Stoisko pokazowe "CINiBA – biblioteka hybrydowa"

Stoisko pokazowe CINiB-y tworzą 2 strefy: konsultacyjna i eksperymentalna. Pierwsza stwarza możliwość uzyskania informacji o bibliotece, o jej usługach, a także o nowoczesnych źródłach wyszukiwania informacji w Internecie. Odwiedzający mogą skorzystać z porad i pomocy specjalistów informacji naukowej, pracujących w jednym z najnowocześniejszych ośrodków tego typu na świecie.
Przestrzeń eksperymentalna pozwoli na odkrycie tych obszarów biblioteki hybrydowej, do których czytelnicy nie mają dostępu na co dzień. Odwiedzający nasze stoisko zbadają nie tylko powstawanie wirtualnej biblioteki, ale także proces usuwania zanieczyszczeń papieru. Będą też konkursy i niespodzianki!

Biblioteka otwiera na światWykład:  "Biblioteka otwiera na świat"

Prezentacja Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki  Akademickiej to pokaz, w czasie którego przyjrzymy się obrazowi współczesnej, nowoczesnej biblioteki  –  wyrosłej na bazie idei wymiany wolnej myśli naukowej, udostępniającej bezpłatnie światowe zasoby profesjonalnych źródeł wiedzy najwyższej klasy, z funkcjonalnie zorganizowaną przestrzenią, zapewniającą komfort pracy intelektualnej. „Biblioteka otwiera na świat” to spotkanie z książnicą śląską, która jako jedyna w regionie biblioteka hybrydowa udostępnia równolegle materiały drukowane i elektroniczne i od pięciu lat przybliża świat nauki i kultury, służąc całej społeczności: akademickiej i regionalnej, a osobom niezwiązanym ze środowiskiem uczelnianym stwarza możliwości do samorealizacji. Serdecznie zapraszamy do CINiB-y  –  salonu kulturalnego Śląska!

Gdzie i kiedy?

Data: piątek, 1 grudnia
Godzina:  13:30 - 13:50
Miejsce:  Hala Główna  –  obszar humanistyczno-społeczny  –  część wykładowa
Prowadzący:  mgr inż. Aleksandra E. Adamczyk
Rejestracja:  Nie wymagana

emblemat warsztatów sztuka szukaniaWarsztaty: „Sztuka szukania w labiryncie informacji”

Warsztaty są adresowane do osób, które chcą nauczyć się, jak w krótkim czasie znaleźć najprostszy sposób dotarcia do informacji potrzebnych w nauce i na co dzień. Odbywają się w formie interaktywnych zajęć i praktycznego treningu,  podczas których przedstawimy wachlarz możliwości, jaki stwarza nowoczesna biblioteka akademicka w zakresie wyszukiwania informacji potrzebnej w nauce i na co dzień.

Gdzie i kiedy?

Data: sobota, 2 grudnia
Godzina: 14:45 - 15:45
Miejsce: Hala Główna – obszar humanistyczno-społeczny
Prowadzący:  Jadwiga Witek, Tomasz Zięba
Limit miejsc: 10
Wiek grupy docelowej: powyżej 16 lat
Oznaczenie: Centrum informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach
Rejestracja: Nie wymagana

Wystawa

Wystawa "Gaberbocchus Press. Niezgoda na konformizm"

Projekt ten pokazuje dorobek wydawniczy Franciszki i Stefana Themersonów – polskich twórców awangardowych, od 1942 r. mieszkających na stałe w Londynie. Ekspozycja została przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego przy współpracy z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką w Katowicach. Zapraszamy! Więcej o wystawie – pod tym linkiem.

 

 

 

wystawa ciniba bibioteka otwartaWystawa "CINiBA biblioteka otwarta"

Ekspozycja zawiera przegląd najważniejszych funkcji, jakie pełni biblioteka. Jest użytecznym źródłem informacji zarówno o usługach wspólnej książnicy Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, jak i udogodnieniach, które oferujemy naszym czytelnikom. Poznawanie biblioteki poprzez wystawę uprzyjemni bogata i różnorodna grafika oraz zdjęcia.

 

O Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE 2017

Grafika promująca Śląski Festiwal Nauki (na zdjęciu dr. Primo)

Już po raz drugi największe śląskie uczelnie (Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych) oraz Miasto Katowice łączą siły, by przekonać mieszkańców regionu śląsko-zagłębiowskiego, że nauką można się bawić, a codzienną pracę badaczy reprezentujących różne dziedziny da się przedstawić w przystępny sposób. Niezwykle bogaty program festiwalu spaja elementy naukowe i popularnonaukowe z inicjatywami mającymi nieco inny charakter.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE 2017 rozpocznie się na scenie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego 30 listopada wydarzeniem „Science on Stage”, w ramach którego zaplanowano prezentacje młodzieżowych teatrów naukowych z całej Polski, debatę pt. „Myślenie na scenie” z udziałem prof. zw. dr. hab. Tadeusza Sławka (literaturoznawcy), prof. dr hab. Ewy Bartnik (genetyka), prof. dr. hab. Krzysztofa Antoniego Meissnera (fizyka teoretycznego) oraz prof. zw. dr. hab. Bogdana Dembińskiego (filozofa). Pierwszy dzień festiwalu zamknie nowatorski, muzyczno-taneczny spektakl pt. „Obertaniec-oberwaniec” Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”.

Drugi i trzeci dzień festiwalu odbywać się będzie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które podzielone zostanie na 6 obszarów wiedzy: nauki humanistyczno-społeczne, przyrodnicze, ścisłe, techniczne, medyczne oraz sztuki, dzięki czemu każdy (bez względu na wiek, płeć, wykonywany zawód, zainteresowania i pasje) będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących m.in. social mediów, roli technik perswazyjnych w reklamie, programowania na Edumacie lub w języku Python, elementów sensoplastyki, robotów (Ozobota, LEGO Mindstorm), mózgomanii, protokołu dyplomatycznego, etykiety i kurtuazji, budzenia kreatywności. Będą mogli poznać tajemnice paleografii, odkrywać zagadki śladów kryminalistycznych, nauczyć się podstaw języka arabskiego lub chińskiego, a także sprawdzić swoje umiejętności dzięki różnym grom (np. „Escape room w 40 minut dookoła świata”, „Gra językowa: na tropach języka”). Łącznie pojawi się 200 stanowisk, przy których zorganizowane zostaną liczne pokazy, warsztaty i eksperymenty popularyzujące naukę. W programie wydarzenia zaplanowano również ponad 100 wykładów, a także mnóstwo dodatkowych inicjatyw, z których wiele zadebiutuje na Śląskim Festiwalu Nauki.

Jedną z nich jest strefa Off Science, która dedykowana jest przede wszystkim wynalazcom i konstruktorom amatorom pracującym nad niezwykłymi pomysłami w piwnicach, garażach i warsztatach, a niemającym z reguły możliwości zaprezentowania efektów swoich starań szerszej publiczności. Pokazane w tej sferze wynalazki i rozwiązania techniczne wezmą udział w Przeglądzie Garażowych Wynalazków – plebiscycie, w którym uczestnicy festiwalu wybiorą najbardziej inspirujący pomysł.

Przystanek Nauka to z kolei próba jeszcze odważniejszego wyjścia ludzi nauki do szerokiego grona odbiorców. Na specjalnie utworzonych w przestrzeni festiwalowej przystankach będzie można porozmawiać z zaproszonymi reprezentantami świata nauki oraz innymi ciekawymi gośćmi, wśród których znajdą się m.in.: dr Tomasz Rożek, Piotr Baron, Wiktor Niedzicki i Filip Springer. Obecni będą też reprezentanci najpopularniejszych polskich centrów nauki: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Katowice to od kilku lat światowa stolica e-sportu, którego również nie zabraknie w II edycji Śląskiego Festiwalu Nauki. W strefie Esport Point toczyć się będą nie tylko rozgrywki „EduEsportCup” z udziałem uczniów i studentów, ale także turnieje amatorów z profesjonalnymi graczami. Ponadto będzie można obejrzeć zarówno najnowocześniejszy sprzęt do gier, jak i kultowe urządzenia z przeszłości – Commodore, Amiga czy automaty do gier.

Podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2017 zostanie ponadto podjęta próba bicia rekordu w liczbie osób grających w jednym momencie na petafonie – instrumencie wymyślonym przez fizyków z Uniwersytetu Śląskiego. Urządzenie  składa się z kilku plastikowych butelek napełnionych powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem – uderzając w nie, na przykład za pomocą pałeczki, wydobywa się konkretne dźwięki.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. W sferze dla dzieci będzie można odbyć niezwykłą podróż na Biegun Północny, zobaczyć ciekawe właściwości „suchego” lodu, mroźne chmury, lewitujące bańki i pianowy lodowiec, a także wziąć udział w pokazie sztuki walki judo i lekcji tańca. Wydzielona zostanie także strefa dla amatorów sportu i strefa gastronomiczna.

Szczegółowe informacje, harmonogram oraz formularze rejestracyjne dostępne są na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl.

[Źródło: www.us.edu.pl]

Plakat promujący wydarzenie, grafika zawiera podstawowe informacje na temat festiwalu nauki

Udostępnij