CINIBA - Wiadomości

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
previous arrow
next arrow
Slider

Wiadomości

There is no translation available.

kiermasz 2021Drodzy Czytelnicy,

serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji charytatywnego kiermaszu książek oraz zbiórki darów rzeczowych, które organizujemy z Państwa pomocą już po raz kolejny. Kiermasz to możliwość udzielenia wsparcia skrzywdzonym, bezpańskim, porzuconym zwierzętom przebywającym w schroniskach i fundacjach na terenie województwa śląskiego. To także doskonała okazja do pozyskania publikacji naukowych, niedostępnych na rynku wydawniczym.

Samoobsługowe stoisko Kiermaszu mieści się w holu głównym na poziomie 0 (przy wejściu).

Dzięki Państwa zaangażowaniu w poprzednią edycję, przekazaliśmy znaczącą pomoc zwierzętom ze schronisk w naszym regionie. Serdecznie dziękujemy Państwu za wszelkie okazane dobro i wsparcie akcji! Każda puszka karmy, każdy ciepły koc i każda złotówka wrzucona do puszek organizacji prozwierzęcych ma ogromne znaczenie i niesie pomoc! Z edycji na edycję Kiermasz cieszy się coraz większą popularnością, a tym samym rośnie liczba zwierząt objętych pomocą. To motywuje nas jeszcze mocniej!

Całkowity dochód z bieżącej edycji Kiermaszu Książek zostanie przeznaczony na pomoc zwierzętom, o które troszczy się Stowarzyszenie Pomocy Bezdomnym Zwierzętom Kocimiętka.

Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu Społeczności Biblioteki, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego, we współpracy z Wydawnictwami UŚ i UE w Katowicach, ponownie pomożemy tym, którzy potrzebują naszego wsparcia.

Zapraszamy na stoisko!

W jaki sposób możemy pomóc:

1. Wybieramy sobie książkę ze stoiska Kiermaszu.
2. Wrzucamy do puszki datek.
3. Przynosimy karmę suchą oraz mokrą dla psów i kotów, żwirek dla kotów, miski, koce i ręczniki, zabawki i przysmaki.

Książki na Kiermasz zostały przekazane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego i Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, a także Bibliotekę i osoby indywidualne.kier2021akierm2021b
There is no translation available.

kaczmarek

Mimo upływu stulecia sporo naszej wiedzy na temat trzech powstań śląskich nadal opiera się na mitach i przekłamaniach. Jak jednak było naprawdę? Czego jeszcze nie wiemy o wydarzeniach tak ważnych nie tylko dla Górnego Śląska, ale i całej Polski?

Podczas drugiej odsłony cyklu SPN: Naukowy Talk Show prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, autor uhonorowanej w ramach konkursu Nagrody Historyczne Polityki książki „Powstania śląskie 1919-1920-1921” opowie, co naprawdę wydarzyło się na tych ziemiach w pierwszym dwudziestoleciu XX wieku.

Spotkanie poprowadzi dziennikarz Polskiego Radia Katowice, ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE oraz absolwent UŚ – Jarosław Juszkiewicz.

Wydarzenie odbędzie się 17 grudnia 2020 r. o godzinie 18.00 w katowickim Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA).

Transmisja odbywać się będzie na Facebooku (w języku polskim) oraz na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego (w języku polskim i angielskim).

Po talk show zapraszamy na rozmowę z naszym gościem na platformie Zoom. Szczegóły znajdują się na stronie Uniwersytetu Śląskiego.

kaczmarek2
There is no translation available.

Szanowni Czytelnicy,

uprzejmie informujemy, że usługę "zamów kopię" realizują wszystkie oddziały specjalistyczne Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego.

Cena usługi została obniżona do 0,3 zł za jeden plik.

bookeye5

There is no translation available.

ksiazkomatyW związku z ograniczeniami w funkcjonowaniu CINiB-y przywrócona zostaje usługa wypożyczeń poprzez książkomaty.

Zamówienia można odebrać po otrzymaniu powiadomienia z biblioteki od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 20.00, jednak nie później niż w ciągu dwóch dni roboczych (CINiBA, poniedziałek-sobota, 8.00-20.00). 

Usługa realizowana będzie według następujących zasad:


1. Warunkiem skorzystania z usługi jest posiadanie aktywnego konta w CINiB-ie nieobciążonego zaległościami.

2. Czytelnicy, którzy dokonali rejestracji konta wyłącznie zdalnie, zostaną poinformowani przez bibliotekę o możliwości dopełnienia reszty formalności, które umożliwią skorzystanie z usługi.

3. Usługa dotyczy wyłącznie książek znajdujących się w CINiB-ie.

4. Czytelnik w katalogu internetowym Integro wyszukuje potrzebne publikacje ze zbiorów CINiB-y (oznaczone jako „Dokumenty do wypożyczania”), a następnie zamawia je komputerowo używając opcji „zamów” tak, jak wszystkie książki do wypożyczalni.

5. Dodatkowo czytelnik zainteresowany odbiorem zamówienia z książkomatu, wysyła odpowiednią informację na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Pracownik biblioteki weryfikuje adres mailowy z danymi w systemie bibliotecznym i po skompletowaniu zamówienia rejestruje wypożyczenie na koncie czytelnika, a następnie powiadamia użytkownika mailowo (na adres podany podczas rejestracji konta) o możliwości odbioru zamówionych publikacji w książkomacie oraz o terminie, w jakim należy odebrać zamówienie.

6. Zamówienia realizowane są w danym dniu roboczym do godz. 18.00 oraz umieszczane w skrytkach w miarę dostępności książkomatów.

7. Nie ma możliwości odbioru zamówień bezpośrednio w wypożyczalni. Czytelnik, który składa zamówienie z odbiorem w książkomacie, zgadza się na rejestrację wypożyczeń w systemie komputerowym biblioteki.

8. Biblioteczny system komputerowy zapewnia użytkownikowi dostęp do informacji o stanie konta, m.in. o liczbie wypożyczonych książek, terminach zwrotu i naliczonych opłatach. Sprawdzanie stanu swojego konta należy do obowiązków czytelnika. Wszelkie wątpliwości proszę zgłaszać niezwłocznie pracownikowi wypożyczalni.

9. Zamówienia można odebrać po otrzymaniu powiadomienia z biblioteki od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00, jednak nie później niż w ciągu dwóch dni roboczych (poniedziałek-piątek, 8.00-20.00). Po godzinie 18.00 wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem książkomatu należy zgłaszać wyłącznie mailowo. Będą one rozpatrywane następnego dnia roboczego.

10. Po odebraniu materiałów książkomat należy pozostawić otwarty.

11. Po upływie czasu przewidzianego na odbiór nieodebrane zamówienia zostaną wyjęte z książkomatu i zwrócone z konta użytkownika.

12. Łączna liczba wypożyczonych książek nie może przekraczać limitu wypożyczeń dopuszczalnego dla danego konta zgodnie z Regulaminem udostępniania zbiorów w CINiB-ie.

13. Książkomat nie przyjmuje zwrotów książek. Publikacje można oddać za pośrednictwem całodobowej wrzutni znajdującej się na zewnątrz biblioteki.

14. Dostęp do książkomatu jest regulowany przez ochronę budynku.

15. Książkomat jest monitorowany. Prosimy o korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem.

16. Podczas korzystania z usługi obowiązują powszechne zasady związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
There is no translation available.

covid pomaranczowy
Szanowni Czytelnicy,

uprzejmie informujemy, że od 30 listopada ponownie otwarliśmy dla Państwa wypożyczalnię, czytelnię ogólną oraz kabiny pracy indywidualnej. Przywrócona zostaje również usługa wypożyczeń krótkoterminowych. Niezmiennie mogą Państwo korzystać z książkomatów.

CINiBA będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00, a w soboty w godz. 8.00 – 16.00.Otwarte są również wypożyczalnie i czytelnie bibliotek specjalistycznych UŚ.
Szczegółowe informacje na temat każdej z nich znajdą Państwo tutaj.


W informatorium na I piętrze obsługa biblioteki udzieli Państwu niezbędnych informacji.

Pytania można także kierować na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub pod numer telefonu: 32 786 51 30.

Zasady funkcjonowania CINiB-y od 30 listopada br.:

 1. Z CINiB-y korzystać mogą osoby zarejestrowane w systemie bibliotecznym. Osoby, które nie posiadają konta zobowiązane są do dokonania zdalnej rejestracji (za pośrednictwem formularza) i dopełnienia niezbędnych formalności w wypożyczalni.
 2. Czytelnia ogólna i kabiny pracy indywidualnej w CINiB-ie są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, a w soboty w godz. 8.00 – 16.00. Szczegółowe zasady korzystania znajdą Państwo tutaj.
 3. Strefy wolnego dostępu pozostają niedostępne dla użytkowników. Elektroniczne zamówienia na materiały biblioteczne w tych strefach można wysyłać całą dobę.
 4. Wznawiamy możliwość krótkoterminowego wypożyczenia książek przeznaczonych do korzystania wyłącznie na miejscu. Szczegółowe informacje na temat tej usługi znajdą Państwo w regulaminie.
 5. Opłaty za nieterminowe zwroty naliczają się od 30 listopada br. Uprzejmie prosimy o monitorowanie swoich kont bibliotecznych i dotrzymywanie wyznaczonych terminów.
 6. Dla pracowników, studentów, doktorantów, słuchaczy studiów podyplomowych oraz czytelników kaucyjnych udostępniamy stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Zachęcamy do korzystania z własnego sprzętu komputerowego. Użytkownicy z kartą gościa na stanowiskach w czytelni mogą korzystać wyłącznie z katalogu INTEGRO. Stanowiska oddane do dyspozycji przez bibliotekę podlegają dezynfekcji.
 7. Wznowiona zostaje praca wypożyczalni, równocześnie nadal dostępna jest usługa wypożyczania książek przez książkomaty w CINiB-ie. Można z nich korzystać od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00, jednak po godzinie 18.00 wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem książkomatów trzeba zgłaszać wyłącznie mailowo. Będą one rozpatrywane następnego dnia roboczego. Aby skorzystać z książkomatu, czytelnik w katalogu internetowym Integro powinien wyszukać potrzebne pozycje ze zbiorów CINiB-y (oznaczone jako „Dokumenty do wypożyczania”), a następnie zamówić je komputerowo używając opcji „zamów” tak, jak wszystkie książki do wypożyczalni. Dodatkowo czytelnik zainteresowany odbiorem zamówienia z książkomatu powinien wysyłać odpowiednią prośbę na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
 8. Czasowo zawieszamy obowiązek pozostawiania okryć wierzchnich i toreb w skrytkach depozytowych.
 9. Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników – pracowników, studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych UŚ i UE, którzy nie posiadają konta w CINiB-ie, a chcą skorzystać ze źródeł elektronicznych z domu (w przypadku UŚ) lub skorzystać z usługi elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów (w przypadku UŚ i UE), utrzymana jest możliwość zdalnego założenia konta przez formularz rejestracyjny.
 10. Zachęcamy do korzystania z baz prenumerowanych oraz zasobów Dydaktycznej biblioteki cyfrowej UŚ z komputerów domowych. Wymaga to posiadania aktywnego konta w bibliotece. Autoryzacja odbywa się poprzez system HAN. Z baz mogą korzystać pracownicy, emerytowani pracownicy UŚ oraz studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych UŚ.

Nasze zasady bezpieczeństwa:

 1. Pracownicy oraz użytkownicy biblioteki powinni bezwzględnie stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.
 2. Przed wejściem do biblioteki obowiązuje dezynfekcja rąk, a na terenie całego budynku obowiązek zakrywania ust i nosa. Obowiązuje także powszechna zasada zachowania dystansu społecznego.
 3. Na terenie biblioteki obowiązuje limit jednocześnie przebywających osób, który wynosi 1 os/15 m2. W czytelni dostępnych jest 17 miejsc. W pomieszczeniu wypożyczalni mogą przebywać maksymalnie 3 osoby (po 1 osobie na punkt obsługi). Pozostałe osoby oczekują poza holem wypożyczalni przy zachowaniu zalecanej bezpiecznej odległości.
 4. Osoba z wyraźnymi oznakami choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, nie zostanie wpuszczona na teren biblioteki.
 5. Ilość osób przebywających w bibliotece będzie regulowana przez pracownika ochrony.
 6. Z windy mogą korzystać, w asyście ochrony, wyłącznie osoby mające problemy z poruszaniem się.
 7. Zwroty książek w CINiB-ie możliwe są w całodobowej wrzutni. Wypożyczalnia przyjmuje zwroty tylko w wyjątkowych sytuacjach.
 8. Wypożyczalnia przyjmuje jedynie płatności kartą. Można je także zrealizować poprzez system PayU, BLIK (opcja jest dostępna po zalogowaniu się, w zakładce "Konto użytkownika", w sekcji "Opłaty – nierozliczone") lub przelewem na konto.
 9. Dla bezpieczeństwa czytelników wszystkie zwracane książki poddawane są trzydniowej kwarantannie. Dopiero po upływie tego czasu będą mogły być ponownie skierowane do udostępnienia.
 10. Zamówienia międzybiblioteczne są wydawane przez wypożyczalnię międzybiblioteczną wg zasad przesłanych czytelnikom mailowo. Nowe zamówienia można wysyłać na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Będą one realizowane w miarę dostępności bibliotek współpracujących.
There is no translation available.

Fundacja Dom Modernisty oraz CINiBA zapraszają na wystawę pt. Ulica Bankowa. Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice.

Ulica Bankowa to jedna w wielu śródmiejskich arterii Katowic współcześnie kojarząca się przede wszystkim z Uniwersytetem Śląskim. Jej ciekawa historia jest jednak o wiele dłuższa i wiąże się nie tylko z tą stosunkowo młodą uczelnią, ale także z dziejami niemieckiej i polskiej bankowości, śląskiego ewangelicyzmu oraz przedwojennego i powojennego sportu i kultury. Na wirtualnej wystawie zostanie zaprezentowana historia istniejących budynków, takich jak dawny Bank Rzeszy, Ewangelicki Dom Związkowy czy Rektorat, ale także dzieje obiektów, których już nie ma, między innymi Miejskiego Ogrodu Naukowego, pierwszego polskiego sztucznego lodowiska „Torkat”, kortów tenisowych, boisk sportowych, a nawet „Motozbytu” - salonu sprzedaży i naprawy samochodów. Budynki te są lub były znaczącymi dziełami architektury zaprojektowanymi przez wybitnych architektów swoich czasów, między innymi Juliusa Habichta, Louisa Dame, Lucjana Sikorskiego, Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę, ale także wiązały się z sukcesami polskich i niemieckich sportowców w hokeju, łyżwiarstwie, piłce nożnej, lekkiej atletyce czy tenisie.

Zapraszamy na nasz wirtualny spacer po ulicy Bankowej! Wystawę będzie można zobaczyć od 28 października od godz. 12:00 w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Wystawę przygotowali dr Aneta Borowik z Instytutu Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Aderek oraz Wojciech Siegmund.

0topdopublikacji

There is no translation available.

Szanowni Czytelnicy,

niezmiernie miło nam zaprosić Państwa do obejrzenia wystawy "Tyrmand. Wolność - kobiety - jazz", dostępnej online w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką z okazji Roku Tyrmandowskiego (autorzy: J. Siechowski, K. Wyszyńska, A. Szumiec, A.E. Adamczyk; oprac. graficzne: A.E. Adamczyk).

Projekt przestawia postać Leopolda Tyrmanda, pisarza, dziennikarza, miłośnika jazzu i mody, zwracając uwagę na wiele aspektów biografii i aktywności twórczej autora "Złego". Wśród podjętych tematów znajdują się między innymi młodość pisarza, jego pasje i zainteresowania, okoliczności powstawania ikonicznych już utworów, pobyt w Stanach Zjednoczonych. Wystawa jest wzbogacona o kody QR, rozszerzające prezentowane treści o artykuły, a także odnoszące do utworów muzycznych bliskich Tyrmandowi. Słowu towarzyszy obraz: projekt przedstawia między innymi zdjęcia pisarza z różnych okresów życia czy okładki poszczególnych wydań dzieł.

Wystawa online "Tyrmand. Wolność - kobiety - jazz" stanowi zapowiedź planowanej w CINiB-ie wystawy gablotowej. Serdecznie zapraszamy na stronę Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, a w przyszłości - do gmachu książnicy!

a001 2


a002
a003


a003 sbc
a004
a005

There is no translation available.

krotkoterm4Szanowni Czytelnicy,

w związku z ograniczeniami w możliwości korzystania z księgozbioru CINiB-y na miejscu, wprowadzamy nową usługę wypożyczeń krótkoterminowych, która zapewni Państwu dostęp do książek przeznaczonych wcześniej wyłącznie do udostępniania w gmachu biblioteki. Zachęcamy do sięgania po to rozwiązanie.

Szczegółowe zasady korzystania z usługi wypożyczeń krótkoterminowych:

1. Publikacje przeznaczone do wypożyczeń krótkoterminowych zamawiane są poprzez katalog Integro (dotyczy to publikacji oznaczonych jako „do korzystania na miejscu” lub „udostępnianie wolny dostęp”, które zwykle nie podlegają wypożyczeniom)
2. Książki mogą wypożyczyć „na noc” lub „na weekend” jedynie osoby posiadające uprawnienia do wypożyczania zbiorów. Usługa nie obejmuje użytkowników o statusie GOŚĆ oraz KAUCJA.
3. Biblioteka zastrzega sobie prawo odmowy wypożyczenia danej publikacji. Nie wypożycza się m.in. czasopism, rozpraw doktorskich, zbiorów specjalnych, dzieł rzadkich i cennych, dzieł wydanych przed 1950 rokiem oraz materiałów w złym stanie zachowania.
4. „Na noc” wypożyczyć można nie więcej niż 3 woluminy, zwrot musi nastąpić do godz. 10:00 dnia następnego, „Na weekend” wypożyczyć można nie więcej niż 5 woluminów; wypożyczenie jest możliwe w piątek, a zwrot musi być dokonany do godziny 10:00 w poniedziałek.
5. W przypadku nieterminowego zwrotu:
a. czytelnik zostanie obciążony karą pieniężną w wysokości 10 zł za każdy rozpoczęty dzień opóźnienia zwrotu jednego woluminu,
b. konto czytelnika zostaje zablokowane na okres 14 dni,
c. czytelnik zostanie pozbawiony możliwości wypożyczeń nocnych i weekendowych, a w przypadku rażących naruszeń zasad może być pozbawiony uprawnień do korzystania z CINiB-y.
6. Po otrzymaniu informacji o realizacji zamówienia należy w ciągu 7 dni zgłosić się w czytelni. Z zamówionych książek można także skorzystać na miejscu.
7. Przed wypożyczeniem należy pracownikowi w czytelni okazać dokument uprawniający do wypożyczenia.
8. Zwrotu książek dokonujemy w całodobowej wrzutni znajdującej się na zewnątrz budynku.
There is no translation available.

czytelniaSzanowni Czytelnicy,

uprzejmie informujemy, że od 30 listopada ponownie otwarliśmy dla Państwa czytelnię ogólną  oraz kabiny do pracy indywidualnej.


Zasady korzystania z czytelni i kabin do pracy indywidualnej:

1. Czytelnia ogólna i kabiny pracy indywidualnej w CINiB-ie są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, a w soboty w godz. 8.00 – 16.00.
2. Warunkiem korzystania z czytelni oraz kabin jest pozostawienie dyżurującemu bibliotekarzowi dokumentu zarejestrowanego w systemie bibliotecznym (legitymacji studenckiej, pracowniczej lub karty bibliotecznej). Osoby, które nie posiadają konta, zobowiązane są do dokonania zdalnej rejestracji.
3. Z kabin mogą korzystać wyłącznie pracownicy naukowi, doktoranci i studenci UŚ i UE posiadający dokument uprawniający do wypożyczania zbiorów (legitymacja studencka, pracownicza, karta biblioteczna).
4. Z kabiny może korzystać jeden użytkownik dziennie. Wewnątrz kabin nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa. Kabiny są dezynfekowane na zakończenie każdego dnia pracy.
5. Kabiny podlegają rezerwacji przez formularz, telefonicznej (32 786 51 51) lub osobistej.
6. Po zakończeniu pracy w danym dniu, kabinę należy zamknąć, a klucz zwrócić dyżurującemu bibliotekarzowi.
7. Zamówienia na zbiory do korzystania w czytelni i kabinach składa się poprzez katalog Integro.
8. Z książek w czytelni i kabinach można korzystać 7 dni. Na życzenie użytkownika okres ten może zostać wydłużony do 14 dni, jeśli nie ma innych oczekujących.
9. Materiały biblioteczne można zostawić w pomieszczeniu na czas rezerwacji kabiny po zakończeniu pracy w danym dniu. CINiBA nie bierze odpowiedzialności za cenne przedmioty pozostawione w kabinie.
10. Zachęcamy do korzystania z własnego sprzętu komputerowego. Stanowiska komputerowe oddane do dyspozycji przez bibliotekę podlegają dezynfekcji.

kabiny2

There is no translation available.

Kurs e-learningowy

 Zapraszamy nowych Czytelników do udziału w kursie e-learningowym Przysposobienie biblioteczne.


naglowek kursu1
Szkolenie składa się z trzech części:

 • sieć bibliotek Uniwersytetu Śląskiego,
 • katalog elektroniczny (rejestracja, wyszukiwanie, informacje o koncie),
 • źródła elektroniczne (korzystanie ze stanowisk komputerowych, Internet, rodzaje źródeł internetowych).

Kurs ułatwi poruszanie się po Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej, oddziałach biblioteki Uniwersytetu Śląskiego oraz korzystanie z ich zasobów. Ważnym uzupełnieniem są materiały multimedialne, w tym filmy instruktażowe.

Studenci Uniwersytetu Śląskiego logują się przez centralny punkt logowania (analogicznie jak do kursu BHP).

Studenci Uniwersytetu Ekonomicznego i pozostali Czytelnicy, którzy również chcieliby zrealizować kurs e-learningowy, powinni założyć konto na platformie.

Kurs został przygotowany w ramach projektu UPGOW współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.