CINIBA - ORCID

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
previous arrow
next arrow
Slider

Profil obowiązkowy w systemie ORCID

Zgodnie z decyzją MNiSW każdy pracownik prowadzący działalność naukową musi posiadać profil System ORCID. Profil ten można uzupełnić m.in. o informację dotyczącą dorobku publikacyjnego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska naukowego macierzystej Uczelni Biblioteka UŚ wdrożyła nowszą wersję narzędzia do tworzenia bibliografii umożliwiającego eksport publikacji (artykuły, książki oraz rozdziały) do formatu umożliwiającego wgranie do ORCID dorobku znajdującego się w bazie.

Pliki .bib generowane są na zamówienie i przesyłane do zainteresowanych razem z instrukcją wgrywania oraz edycji w obrębie systemu ORCID. Zalogowany użytkownik ma możliwość samodzielnego pobrania wszystkich lub wybranych publikacji do pliku i wgrania go do ORCID

Kontakt w tej sprawie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Czym jest system ORCID?

Jest to otwarta i bezpłatna platforma utrzymująca rejestr unikalnych identyfikatorów dla naukowców i instytucji z całego świata, bez względu na reprezentowaną dyscyplinę. Wdrażany od 2012 r. ORCID pozwala na jednoznaczną identyfikację pracowników nauki i ich dorobku publikacyjnego w obrębie specjalistycznych baz danych, repozytoriów oraz serwisów społecznościowych. W przeciwieństwie do identyfikatorów stosowanych lokalnie w elektronicznych źródłach informacji (np. ResearcherID w Web of Science Core Collection) jest narzędziem uniwersalnym pozwalającym na zintegrowanie w obrębie jednego systemu kompletu danych na temat prowadzonej działalności naukowo-badawczej.

Czy posiadanie profilu w ORCID jest obowiązkowe?

Zgodnie z "Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej" każdy pracownik prowadzący działalność naukową składając wymagane oświadczenia (m.in. o dyscyplinie) musi posiadać profil w ORCID.

W jaki sposób można uzupełnić profil o wykaz publikacji?

Informację o publikacjach można wprowadzić do ORCID na kilka sposobów:

• przez integrację z bazami danych (m.in. Scopus, Web of Science, MLA International Bibliography, CrossRef),
• przez ręczne dodanie poszczególnych tytułów,
• przez import plików otrzymanych z Biblioteki UŚ lub samodzielnie wygenerowanych z bazy OPUS.


Bibliografia:

Udostępnij