Bazy Otwartej Nauki

Otwarty dostęp (OA - Open Access Movement) to ruch, który zdobywa ostatnio coraz większą popularność. Jego celem jest udostępnienie w sieci tekstów naukowych (artykułów, książek, prac doktorskich, raportów i innych) bez żadnych ograniczeń. Każdy może taką publikację swobodnie czytać, kopiować, przechowywać, drukować i wykorzystywać do celów naukowych czy dydaktycznych zgodnie z prawem.

Polecamy wybrane serwisy (polskie i zagraniczne) oferujące treści w modelu OA.

DOAJ - Directory of Open Access Journals wejście doab Otwórz książkę Wolne Lektury
CEON OpenDOAR Federacja Bibliotek Cyfrowych
Europeana
The Internet Archive ADS - SAO/NASA Astrophysics Data System Encyclopedia of Life Biodiversity Heritage Library