The Internet Archive

The Internet ArchiveTryb dostępu: wolny dostęp

The Internet Archive jest organizacją non-profit założoną z myślą o stworzeniu biblioteki internetowej. Wśród jej celów zawiera się zapewnienie stałego dostępu do zdigitalizowanych źródeł historycznych dla badaczy, historyków, nauczycieli, osób niepełnosprawnych oraz ogółu społeczeństwa.

Gromadzi teksty, pliki dźwiękowe, wideo i oprogramowanie oraz zarchiwizowane strony internetowe, dostarczając zarazem wsparcia technicznego dla osób niewidomych lub z innymi niepełnosprawnościami.

Wayback Machine to część Internet Archive stworzona w celu przechowywania kopii stron internetowych. Zawiera ponad 4 petabajty danych, co miesiąc dodawanych jest kolejnych 35-40 terabajtów.

Poniżej prezentujemy przykładowe galerie zmieniających się na przestrzeni lat wyglądu serwisów Biblioteki Kongresu i Google:

Biblioteka Kongresu