Upcykling – w tym rzecz!

Czy śmieci mogą być materiałem dla przedmiotów użytkowych albo dzieł sztuki? Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak. Od 7 do 20 maja 2013 zapraszamy do udziału w 1 Salonie ART.UPCYKLING.PL. Wszystkim, którzy chcą pobawić się upcyklingiem pod okiem artystów, proponujemy udział w bezpłatnych warsztatach.

Na początku był recykling. To pojęcie, które na dobre już zakorzeniło się w naszej rzeczywistości, razem z koszami do segregowania odpadów spotykanymi dzisiaj na każdym kroku. O ile recykling jest zjawiskiem powszechnie znanym, o tyle upcykling wciąż jeszcze nie. Tymczasem w sztuce nowoczesnej jest to coraz wyraźniejszy trend, forma ekspresji, którą upodobali sobie designerzy na całym świecie, w Polsce również. Jak się okazuje, przetwarzać rzeczy zużyte można przy minimalnych nakładach energii i bez granic dla wyobraźni, nadając im przy tym wyższą wartość i nowe, często zaskakujące zastosowanie. Fotel z beczki, krzesło ze starych nart. Lampy z papieru i z plastikowych nakrętek. Torebki z reklamówek.

Podczas 1 Salonu ART.UPCYKLING.PL pokazana zostanie taka właśnie twórczość, której nieobca jest troska o środowisko naturalne i dla której materiałem może być wszystko. Wystarczy tylko poszukać kreatywnych sposobów na wykorzystanie odpadów – do czego Salon ma zachęcić zarówno artystów, jak i odbiorców.

W PROGRAMIE SALONU: wystawa, wernisaż, warsztaty, spotkania z artystami, filmy, wykłady. Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w Rondzie Sztuki oraz w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Szczegółowy program Salonu.

W ramach Salonu od 7 do 20 maja podczas wystawy w katowickim Rondzie Sztuki będzie można podziwiać dzieła najciekawszych polskich upcyklerów.