Konferencja pt. „Organizacja i recepcja treści w środowisku cyfrowym”

23 maja 2017 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbędzie się konferencja pt. „Organizacja i recepcja treści w środowisku cyfrowym”, której współorganizatorem jest Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. Uczestnicy spotkania podejmą dyskusję nad różnymi aspektami organizowania, udostępniania, publikowania i odbioru tekstu w przestrzeni cyfrowej (przy czym tekst rozumiany jest tu nie tylko komunikat słowny, ale także jako wizualizacja verbum, relacje między elementami obrazowymi a tekstowymi oraz percepcja wypowiedzi w środowisku wirtualnym).

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że dla współczesnego człowieka przestrzeń wirtualna jest równie istotna, realna, jak świat zbudowany z atomów, charakteryzujący się właściwościami fizycznymi. Dzięki sieci, praktycznie dostępnej dla wszystkich, jej użytkownicy mają dostęp do ogromnych zasobów informacji i mogą zaspokajać różne potrzeby: od edukacyjnych po potrzebę rozrywki. Efektywność pracy, poziom zadowolenia korzystających z zasobów internetowych, powstawanie wspólnot i grup wirtualnych w dużym stopniu zależy od organizacji treści w środowisku cyfrowym, od doboru form, gatunków wypowiedzi, wykorzystania odpowiedniego oprogramowania implikującego ostatecznie sposoby komunikacji.

Organizacja i recepcja treści w środowisku cyfrowym

Wśród poruszanych zagadnień znajdą się między innymi następujące kwestie:

• architektura przestrzeni cyfrowej,
  • projektowanie i tworzenie kolekcji cyfrowych (katalogów, repozytoriów, baz danych),
  • organizacja zawartości serwisów internetowych,
  • wizualizacja informacji,
  • zarządzanie informacją o zasobach cyfrowych,
  • społeczne aspekty cyberprzestrzeni,
  • społeczność wirtualna jako twórca i odbiorca treści cyfrowych,
  • tworzenie i rozpowszechnianie treści w mediach społecznościowych,
  • metodologia recepcji komunikatów sieciowych,
  • gatunki wypowiedzi sieciowych,
  • potrzeby, kategoryzacja i edukacja użytkowników przestrzeni wirtualnej,
  • aspekty prawne i etyczne organizowania i udostępniania zasobów cyfrowych.

Szczegółowe informacje na temat konferencji oraz program dostępne są na stronie Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej.