Polish (Poland)English (United Kingdom)Czech (Czech Republic)

Seminarium pt. „Co wiemy o smogu? Informowanie o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce”

Seminarium pt. „Co wiemy o smogu? Informowanie o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce”

2 marca 2016 r. w Sali Seminaryjnej CINiBA (poziom 2) odbyło się seminarium pt. „Co wiemy o smogu? Informowanie o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce”. Organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy we współpracy z CINiBA. Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Udział w spotkaniu był nieodpłatny. Dziękujemy za udział.

Polska jest krajem o największym zanieczyszczeniu powietrza w całej Unii Europejskiej. Z tego powodu każdego roku przedwcześnie umiera około 43 000 mieszkańców i mieszkanek naszego kraju. Oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko wystąpienia między innymi: nowotworów, astmy, raka płuca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, częstych infekcji dróg oddechowych, zawału serca, nadciśnienia tętniczego, choroby Alzheimera, udaru mózgu, bezpłodności, przedwczesnego porodu czy nawet obumarcia płodu. Czy społeczeństwo polskie ma świadomość tego problemu? Jak są o tym informowani mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych rejonów Polski? Jak działają służby w przypadku wystąpienia ekstremalnie wysokich zanieczyszczeń? Czy mieszkańcy Polski są w stanie chronić się przed wpływem zanieczyszczenia na ich organizm? W jaki sposób zadbać o lepsze poinformowanie mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza? Podczas seminarium, wraz z zaproszonymi prelegentami i ekspertami przedstawimy kompleksową ocenę informowania społeczeństwa o wysokim zanieczyszczeniu powietrza w czterech województwach o najwyższym poziomie stężeń zanieczyszczeń: małopolskim, śląskim, dolnośląskim oraz łódzkim. Zaprezentowane zostaną również liczne dobre praktyki w zakresie informowania o zanieczyszczeniu powietrza – zarówno z Polski, jak i z innych krajów.

Seminarium zamknie debata nad rekomendacjami, wdrożenie których przyniosłoby znaczącą poprawę w dostępie do informacji o jakości powietrza w Polsce.

 

ZGŁOSZENIE UDZIAŁU

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego znajdującego się pod poniższym linkiem do dnia 22.02.2016: http://bit.ly/1Ku7LbQ lub przesłanie potwierdzenia mailem na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Wydarzenie stanowi podsumowanie ogólnopolskiego projektu pt. „INFOAIR - dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza”, realizowanego w ramach programu „Obywatele dla Demokracji” finansowanego z funduszy EOG. Seminarium ma charakter niekomercyjny, a wstęp jest bezpłatny.

Program

10.45–11.00 Rejestracja uczestników, powitalna kawa
11.00–11.10 Przywitanie uczestników, Prezentacja projektu „INFOAIR – dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza”
11.10–11.30 Wpływ jakości powietrza na zdrowie – Łukasz Adamkiewicz (Health and Environmental Alliance Polska)
11.30–12.00 Co Polacy wiedzą o zanieczyszczeniu powietrza i dlaczego wiedzą tak mało? (prezentacja badań wśród gmin i instytucji szczebla wojewódzkiego, wyników badań opinii publicznej oraz barier utrudniających szeroki dostęp do informacji o zanieczyszczeniu powietrza) – Anna Dworakowska (Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy)
12.00–12.20 Komunikacja i informacja na temat jakości powietrza – Główny Inspektorat Ochrony Środowiska


12.20–12.40 przerwa kawowa


12.40–13.00 Doświadczenia w informowaniu o zanieczyszczeniu powietrza w Małopolsce – Piotr Łyczko (Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego)
13.00–13.20 Doświadczenia w informowaniu o zanieczyszczeniu powietrza na Śląsku – Anna Wrześniak (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach)
13.20–14.00 Jak skutecznie informować o zanieczyszczeniu powietrza – debata nad rekomendacjami
14.00 Zakończenie Seminarium

Uniwersytet Śląski w KatowicachUniwersytet Ekonomiczny w Katowicach


Projekt CINiBAProjekt Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka został zrealizowany w latach 2008-2012, dzięki współfinansowaniu Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt był również finansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.